| Madalina_Cojocaru_1981 a întrebat:

Salutare, sunt nou pe aici si mi-am facut un cont pentru a posta problema mea cu speranta ca exista o minte stralucita care imi poate spune rezolvarea la problema mea. Poate ca s-a mai discutat problema asta pe forum(sincer nu am verificat) da m-am gandit sa creez acest topic pentru a dezbate o problema a mea si sper sa fie informativ si de bun augur si pentru altii.

Ieri stateam pe calculator si dintr-o data dispare imaginea monitorului aparand un "Gray screen" astept putin, observ ca sunetul a disparut... dar nimic altceva nu se mai intampla asa ca am decis sa dau restart dintr-un buton de pe unitate, (nu stiu exact cum se numeste) urmand o surpriza pentru mine : monitorul a intrat in power saving mode >>.
Ventilatoarele, coolerul de la procesor si ventilatorul de pe placa video functionau (cel putin se invarteau big grin )...

Astazi am descoperit ca daca scot placa video, calculatorul functioneaza fara nici o problema (bineinteles ca la o performanta MULT mai slaba)dar imediat cum pinii de la placa video intra in contact cu slotul de la placa de baza, gata R.I.P. (cand este aprins, pentru ca daca o pun in timp ce este stins nu se aprinde pur si simplu)... am incercat sa il sterg de praf, bla bla bla remufare, reset de BIOS si nu a mers deci nu stiu ce sa fac.

Ideea e ca nu stiu daca problema provine de la placa de baza sau de la placa video.

As Vrea un upgrade la placa de baza in viitorul apropiat (incluzand procesor si rami) si daca si atunci o sa faca la fel, o sa duc placa video la service pentru ca inca mai am cateva luni de garantie, pe mine m-ar interesa care ar fi problema si daca ar putea cineva sa explice si cauza pentru a avea la cunostinta daca se va mai intampla asta ce as putea sa fac.

Multumesc anticipat big grin

Răspuns Apreciat de Editori
| Arthiom a răspuns:

Placa video e de vina. Putea sa aiba cea mai veche versiune de driver ca nu se manifesta asa.

Atunci cand scoti placa video din placa de baza, pc-ul tau automat comuta pe placa video integrata in placa de baza, care e si normal sa fie mai slaba ca performante.

Ca ultima masura mai poti incerca sa scoti placa video, si sa freci cu o radiera pinii, dupa sa o bagi la loc sa vezi ce face. Daca tot nu merge, trebuie schimbata.

Atentie! cand iei placa video noua, si o montezi, mai intai daca nu ai bratara de protectie esd sau manusi, atunci atinge peretele cu o mana, sau o teava nevopsita de la calorifer, si cand manipulezi placa video, de cand o scoti din cutie si pana o infingi in placa de baza, pe cat posibil tine-o numai si numai de muchii.

| Madalina_Cojocaru_1981 explică:

Da, am dus o la service pentru ca inca mai avea garantie, faza cu guma de sters am incercat o dar nu a mers. o sa astept sa vad ce spun cei de la service

2 răspunsuri:
| Fedaskyn a răspuns:

Nu sunt eu un speicalist, dar ti-as recomanda sa-ti dai update la drivers si problema s-ar putea sa inceteze. Din ce ai spus tu, la contact este o problema deci ti-as recomanda sa scoti placa video din calculatorul tau si sa o atasezi la alt calculator si sa vezi daca problema persista. Daca la al 2-lea calculator nu este niciun fel de problema cred ca ar trebui sa verifici si celelalte componente... Daca problema persista si la al 2-lea calcurator iti recomand sa schimbi placa video. As mai putea adauga ca ai putea sa consulti un specialist, poate el te poate ajuta (Daca vorbest cu un specialist mentioneaza ca NU cumperi alta placa video ca sa nu iti spuna ca este stricata si sa-ti dea una la mana 2-a) Sper ca ti-am fost de ajutor!

| GaryOfLivia a răspuns:

Mi s-a intamplat fix la fel. Placa video bulita.
Poti sa incerci sa schimbi slotul in care e pe placa de baza daca ai mai multe asa o sa stii daca e placa de baza sau placa video, dar 90% e placa video dusa.

| Madalina_Cojocaru_1981 explică (pentru GaryOfLivia):

Sper sa nu fie asa, am achizitionat o destul de recent, momentan nu am posibilitatea sa o testez la alt calculator, dar o sa incerc sa fac si asta