| Vladdddd a întrebat:

Exista dezavantaje la netul prin router wireless pentru un laptop?
Ca ce pret ajunge un router bun?

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Dezavantaje mari nu sunt, decat ca esti radiat de undele radio pe care le emite (deci sa zicem ca iti afecteaza putin sanatatea, dar presupun ca nu la astea te-ai referit)
Legat de viteza, ea o sa varieze in functie de distanta pe care o ai intre laptop si router wireless, cat si obstacole(cu cat distanta dintre cele doua creste cu atat viteza inepe sa scada, sau daca mai e vreun perete intre cele doua)
Daca ai un router bunicel, chiar si la 200Ron e foarte ok pe o locuinta adica nu o sa semnalezi nici o diferenta legata de viteza (sau chiar daca o sa fie vreo problema va fi una de setare care se rezolva din configurarea routerului)
Daca iti iei router wifi si ai problema poti sa ma contactezi oricand
Multa bafta.

4 răspunsuri:
| sebywarlord a răspuns:

Un router bun gasesti cum zic si baieti la 150-200 RON,dezavantaje nu sunt multe,doar vrei sa tii un server de un joc gen CS, metin, lineage etc sau un website hostat din compul tau, ori daca te ocupi de hosting, v-a trebuii sa iti deschizi porturile din router, de exemplu un server de cs nu v-a putea fii accesat de alti daca u nu ai deschis portul 27015 sau care masa era chatterbox din router, e un dezavantaj mic, dar daca nu te ocupi de webhosting sau de servere nu ai treaba cu el, merge bine happy

| AxelBv a răspuns:

Nu exista nici un dezavantaj la folosirea unui router. Un router bun il gasesti la aprox 150 lei. Avantaj ca scapi de cabluri, iar configurarea dureaza max 15 minute. Nu se pierde din viteza prin router decat daca placa de wireless de pe laptop e standard G adica 54Mbps. Daca e standard N, si routerul are standard N, viteza va fi aceiasi ca si pe cablu, 100 Mbps.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti routere bune si la 150 200 ron. Pentru acasa nu iti trebuie nimic complicat iar diferenta intre net prin wireless si cablu este insesizabila. Dezavantajul la wireless este ca trebuie securizat sa nu iti accese nimeni reteaua.

| mikynelu a răspuns:

Prin router s ar putea sa mearga netul mai incet...iar un router bun gasesti de la 2-3 mil in sus