| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun program care sa iti mareasca procesorul rami sau placa video va rog funda :X

Răspuns Câştigător
| 19marian60 a răspuns:

Nu! Ca sa maresti RAM trebuie sa adaugi sau sa schimbi ce ai tu in calculator.Placa video, daca este integrata in placa de baza, cumperi una care sa fie compatibila cu suportul pe care il ai pe placa de baza(cel mai simplu ar fi sa mergi la un atelier specializat unde tehnicienii de aici iti vor spune cum poti imbunatati performantele sau(si)daca merita sau nu osteneala!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

DA-SE POATE. pENTRU INCEPUT TE DUCI LA munca si catigi bani... Dupa mai multe luni vei constata ca ai strans deja 4000lei. Apoi iei banii frumos si ii investesti intr-un pc puternic.

| Kanghu a răspuns:

Procesorul, RAM`ul si placa video sunt componente hardware. Cum vrei tu sa le maresti folosind un program?

| victoreanu a răspuns:

Exista programe care poate imbunatati performantele dar in limite rezonabile in cazul in care componentele sunt de calitate.
Incepem cu procesorul:
http://www.tweakers.fr/cputweaker.html
De aici poti downloada CPU Tweakers cu care poti modifica timpii de acces la memoria cache, MemSet cu care poti modifica timpii de acces la memoria RAM, BarEdit cu care poti modifica timpii de acces la magistrala PCI.
Aici ai un glosar de termeni:
http://www.tweakers.fr/timings.html

Pentru placa video daca este Nvidia:
http://nvtweak.laptopvideo2go.com/
pentru ATI:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/ATI-Tray-Tools.shtml

Sper sa te descurci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerca la www.emag.ro

Poate imi explicati si mie de unde vine i-ul de la rami.
eu stiu ca este Random Acces Memory deci RAM

poate de la:
i- idiot
i- ignorant
i- incult

| 19marian60 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai deschis prima data un calculator te uitai la el ca vitelul la poarta noua...ACUMA ESTI DESTEPT? Sa-ti fie rusine! A ntrebat saracul ca habar nu are si ca poate nu are banii necesari pentru a cumpara ce-i trebuie,a fortmulat o intrebare saracul si tu bogatul"intelectual"cu vaste cunostinte de informatica si engleza l-ai scos din ceata laptoasa, translucida in care era si l-ai bagat in intunericul creierului tau, sa-ti fie rusine!
Poti sa ma raportezi!

| victoreanu a răspuns (pentru 19marian60):

Cred ca si tu ziceai rami pina ai citit raspunsul. happy
Iar daca eu stau bine si cu engleza se pare ca tu nu stai prea bine nici limba romana. Cu siguranta nu ziceam rami in momentul in care am deschis prima data un calculator si cu siguranta si atunci eram destept.

Acum ca m-am racorit, nu am nimic cu bietul om, dar nu am mai rezistat. Dupa 200 de intrebari cu "rami" am izbucnit si el mi-a picat primul in cale. Se pare ca tu esti al doilea.

| 19marian60 a răspuns (pentru victoreanu):

Multumesc pentru calificative, ai dreptate, nu stau bine la capitolul "limba engleza" si nici la "limba romana".In schimb eu cand dau un raspuns incerc sa impartasesc din putinul pe care il stiu celui(celor) care are(au) nevoie fara sa imi bat joc.asta trebuie sa intelegi tu! Sper sa te simti mai usurat! oO zi buna!

| Alina2910 a răspuns:

Nu