| tonyc7 a întrebat:

Exista vreun risc daca la aprinderea pc-ului, dand start pe butonul de la unitate, aleg optiunea Safe Mode in loc de Start Windows Normally? Pentru ca daca dau Start Windows Normally, ecranul se blocheaza pe imaginea cu Welcome!

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Safe Mode porneste doar componentele si serviciile esentiale Windows pentru ca sa poti avea acces la sistem si sa il depanezi in vederea unei porniri normale. Cel mai probabil nu iti vei putea desfasura activitatile uzuale in Safe Mode, va trebui sa intelegi de ce nu porneste normal si sa remediezi urmand ca la final sa pornesti normal pentru experienta ta uzuala de folosire.

| tonyc7 explică (pentru flixbuster):

In intrebarea care am pus-o, am spus si motivul pentru care recurg la Safe Mode. Deci exista o cale de a se rezolva simplu si rapid acea problema?

| dannyel86 a răspuns (pentru tonyc7):

In Safe Mode se poate da o verificare a fisierelor de sistem. Aceasta etapa ti-ar putea rezolva problema.
https://www.youtube.com/watch?v=BlVOxnX1i7g

Daca fisierele importante sunt corupte sau virusate si nu se mai pot remedia, va trebui tot din Safe Mode sa incerci o revenire a sistemului la o data anterioara aparitiei problemei, prin System Restore. (ca sa primesti instructiuni clare, e nevoie sa stiu ce fel de Windows folosesti).

| tonyc7 explică (pentru dannyel86):

Windows 7

| nicu991 a răspuns (pentru dannyel86):

De obicei... daca sistemul reuseste sa se initializeze in safe mode, sistemul de operare e ok iar problema vine din alta parte ( drivere, malware, software incompatibil).
Poate consulta Event Viewer pentru depistarea eventualelor probleme.

| flixbuster a răspuns (pentru tonyc7):

Poate, insa nu din Safe Mode.

https://support.microsoft.com/......b5a3024da5

"Desfaci" "Use the Startup Repair function" si faci tot ce scrie acolo pana la ultimul pas unde NU alegi Startup Repair ci System Restore.

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Stai ca acum am vazut ca ai Windows 7.

Citeste aici (mergi in jos pana la "Using the installation disk"):

https://neosmart.net/wiki/windows-system-restore/#Restore_Windows_7

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Safe mode in general vrei sa il folosesti pentru a remedia problemele de OS sau, dupa caz, sa instalezi drivere a caror semnatura digitala nu exista.

Nu exista risc daca il pornesti in safe mode. Dar esti limitat la le poti face cu el.

Poti incerca sa folosesti safe mode pentru a rezolva problema mentionata mai sus. Incerca un rollback.