| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Salut, am un iPhone 11. Are ceva dacă îl incarc cu un încărcător de 1a? Adică scurtez viața bateriei sau ceva? Stiu ca e proiectat și pentru Fast charging

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cel stock nu este tot de 1A? daca suporta fast charging inseamna ca poti lua aproape orice alt incarcator, 5-9-10V la 2-3-4A, dar iti recomand sa nu depasesti 20W, merge 9V 2A.

| Ineys a răspuns:

Poti sa-l incarci cu ce vrei. Trebuie sa aiba un mecanism care limiteaza curentul ce intra in el, chiar daca incarcatorul permite mai mult.

| JicaContra a răspuns:

Viata bateriei... nu, chiar dimpotriva, daca se incarca mai lent e mai bine pentru baterie care se (cel putin) incinge mai putin la incarcare

DAR, viata incarcatorului DA mai ales ca se v-a incinge ca dracu

si chiar am incercat asa ceva, pe vremuri, am pus un incarcator de iPhone 4 la o tableta iPad Air... credeam ca se topeste incarcatorul

| Eugen80 a răspuns:

Nu se intampla nimic, se va incarca mai greu.

| AlexMh a răspuns:

1A, e mai putin decat cat iti livreaza incarcatorul original. Cu cat ai un amperaj mai mic la un voltaj normal de 5V, cu atat ti se incarca mai greu, dar lungesti durata de viata a bateriei, fiindca nici nu o stresezi, nici nu se incinge, producand un wattaj scazut.