| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA Cand pornesc PC-ul, sursa de alimentare scoate un zgomot tare vreo 2 minute pana se incalzeste. Cum sa o repar?
Nu vreau sa dau bani unui specialist daca pot si singur sa fac treaba.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ventilatorul...nu te pricepi, nu te baga!

| Jipa95 a răspuns:

Singurul zgomot mai intepator care poate sa vina dintr-o sursa este ventilatorul de racire. Daca afli ce dimensiuni are ai putea lua alt ventilator si l-ai monta in locul celui defect.

| CPAElites a răspuns:

Spune si tu ce sursa e ( numele producatorului si modelul )

| nicu991 a răspuns:

Poti sa descrii zgomotul? De unde stii ca trebuie sa se incalzeasca ca sa dispara acel zgomot?

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut
Ești sigur că de la sursă vine zgomotul?
În orice caz, calculatorul meu pățește un lucru asemănător, adică atunci când e frig ( aproximativ 15-17 grade ), scoate un zgomot mai mare fără motiv. Totuși, dacă la tine sunt peste 20 de grade și se întâmplă asta, du-l la un service. Nu te va costa mare brânză dacă nu necesită înlocuirea sursei. Totuși, daca neapărat vrei să o repari singur, scoate-o din unitate, desfă-i șuruburile care tin tablele pe ea și verifică ventilatorul dacă are joc.

| IE96 a răspuns:

Zgomotul acela este de la ventilator, nu este chiar asa de complicat dar daca nu vrei sa dai bani unui specialist vei fi nevoit sa dezasamblezi sursa si sa pui putin ulei in orificiul de la ventilator, un videoclip care sper ca te va ajuta https://www.youtube.com/watch?v=hPyHBH3WwBM

| CPAElites a răspuns (pentru IE96):

Mai citeste odata!
Probabil are o sursa petarda si au obosit condensatorii.

| Gess_Gessy_1980 a răspuns:

Incearca sa scoti carcasa de la pc, asa am facut si eu si acum ii ok nu ma mai deranjeaza.