| cristianzgz3 a întrebat:

Funda! Windows Vista Ultimate x86 SP2 sa home premium pentru acer 5315 1gb ram procesor 1.86 grafica 252mb nu vreau raspunsuri de genu puneti wd xp multumesc

am wd 7 dar vreau sa trec la vista fiindca mi se incalzeste procesorul repede si nu stiu de ce 50-60 grade iar cand mah joc la 60-68de grade credeti ca este normal?

multumesc

6 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Vezi ca o sa-ti termini procesorul. Ai prea putina memorie RAM, si un procesor slab pentru windows vista, cum mai ai si alte programe, eventual jocuri.de unde sa ma ia saracu resurse?! treci pe windows xp pentru ca in felul asta iti,, rezolvi" laptopul.

| crynys a răspuns:

Schimba palca video cu una mai performanta pentru inceput si m-ai baga si ceva RAM si in pc. E slabuta configuratia ta iar jocurile cer foarte mari resurse ram-i etc raspunsul care nu il vrei e cel mai bun adica baga XP ca nu are nevoie de atatea resurse ca win7 sau vista. Mai ales Vista e cel mai mancator de resurse

| PaulCCraciun a răspuns:

Cat de nestiutor sa fii sa pui pe un pc cu configuratia aia win vista?!?! stii cate resurse mananca vista? e cel mai prost windows inventat vreodata. Aia care s-au panicat, "nu e normal" nu stiu ce. E la limita superioara a normalului. Desigur nu e bine sa il tii la temperaturi atat de mari o perioada indelungata. Referitor la ceea ce a spus crynys, e foarte greu, imposibil sa schimbi placa video, deoarece e lipita de placa de baza. Nu e ca la un pc normal(desktop) scoti placa, cumperi alta, o arunci in carcasa si gata, la laptop-uri e cu totul altfel, iar inlocuirea unei placi video e foarte costisitoare, mai bine iti cumperi alt laptop ( fara gluma - o placa ajunge si la 15 mil). Ce poti face tu daca nu te pricepi la desfacut si reparat calculatoare, e sa te duci la service sa ti-l curete de praf, cumperi un suport cu ventilator. Se pot aduce imbunatatiri la sistemul de racire al laptop-ului, dar asta presupune sa il desfaci si sa te "joci" prin el ceea ce nu e recomandat, mai bine lasa un profesionist.Si pune XP sp3(cu update-uri la zi) sau in cel mai rau caz win 7, dar nu Vista. Daca nu vrei XP, da-mi 3 argumente de ce nu vrei XP (cel mai bun argument pe care mi l-a adus cineva legat de win 7 a fost ca are un buton care iti arata imediat desktop-u (rofl), si win XP are ceva asemanator si anume combinatia "win+d"). XP e foarte bun din toate punctele de vedere, consuma putine resurse, este compatibil cu o multime de programe(fie variante mai noi sau vechi), multe jocuri ruleaza foarte bine pe XP(daca este instalat corespunzator).Un singur dezavantaj ar fi acela ca, pentru a mentine pc-u la perfomante maxime pe XP, ar trebui reinstalat win-ul cam la 2 luni (poate chiar mai des). Dar cu programe care "curata" pc-ul, acest timp poate fi extins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si 7 si vista cam cer la fel, vista eu unu nu recomand si xp sp 3 upgradat la zi si original

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca hardul se citeste e ceva normal sa se incleazca tu nu te inclaesti cand faci ceva? isi recomand sal cureti de praf, sa vezi ventilatorul in spate daca merge mereu? daca nu cumparati altu decat sasi arda toata unitatea mai bine isi cumperi alta, temperatura normala e de 60 eu asa stiu

| schhh23 a răspuns:

Nu nu este normal iti trebuie pasta termoconductoare poate cea dp procesor sa luat si poate un cooler mai mare!