| mariaida a întrebat:

Heey! As vrea sa imi iau o camera foto Nikon D3300 cu obiectiv 18-55 mm VR. Imi place foarte mult sa fac poze, tot timpul am telefonul la mine, dar consider ca nu e un mijloc prea performant de a face poze. Sunt incepatoare si nu ma prea pricep la datele tehnice ale aparatului.
Se merita sa cumpar acest aparat? Si care e avantajul daca e obiectiv VR sau VR II? Multumesc anticipat pentru ajutor!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai de gind sa faci poze pe auto, mai bine ia un bridge sau o sapuniera. Daca ai de gind sa te tii de hobby-ul asta, sa stii ca ce bagi in aparat e fix nix pe linga cit ai de baga in obiective si alte accesorii ca sa poti sa il valorifici cum trebuie.
In alta ordine de idei, daca esti fan phone-o-graphy, stai cu ochii pe Huawei P9 de Black Friday. http://www.techradar.com/......2/review/5

| Anamaria0022 a răspuns:

Da, merita acest aparat. Face poze foarte clare. Avantajul obiectivului VR este o imbunatatire a VR II si are caracteristici mai bune precum - autofocus mai rapid si mai silentios
- 2 elemente asferice pentru eliminarea aberatiilor optice
- distanta minima de focalizare scazuta
- stabilizare de imagine cu 4 stopuri mai rapida.
http://bit.ly/210B8X2

| mariaida explică:

*foarte