| Andrei_Claudiu_1999_dByw a întrebat:

Hei, am un stick USB Kingstom DataTraveler G4, care a mers perfect la inceput, cand deodata zicea ca e write-protected si nu ma lasa sa mai fac nimic, am incercat toate metodele, nici una nu a mers, ceva ce pot face? Dau funda

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ai incercat toate metodele de aici? http://www.makeuseof.com/......usb-stick/

| Andrei_Claudiu_1999_dByw explică (pentru flixbuster):

Da, nu a mers nici una

| flixbuster a răspuns (pentru Andrei_Claudiu_1999_dByw):

Mai exista o varianta "nucleara" - Live Linux, terminal si

dd if=/dev/zero of=cale_usb_stick bs=4M count=25

Asta ar presupune cunostinte mai avansate, inclusiv sa stii ce e Linux. Daca vrei sa incerci in directia aceasta, cel mai bine e sa faci un DVD cu Live Linux si sa deconectezi HDD-ul din unitate (daca ai laptop e mai tricky) astfel incat sa nu gresesti la comanda dd si in loc de of=cale_usb_stick sa dai din greseala of=cale_hdd ca iti razi complet HDD-ul in loc de stick USB. Cum ziceam, varianta nucleara.

Daca aplici varianta aceasta, stick-ul iti va aparea la urmatoarea folosire in Windows ca nou-nout (nici macar formatat).

Daca ce am scris mai sus pare de speriat/limbi straine, nici o problema - poate ai un prieten care stie Linux si intelege ce am scris.

| Andrei_Claudiu_1999_dByw explică (pentru flixbuster):

O sa incerc ca stiu si eu cum sa umblu pe linux mai exact kali linux