| Ryx a întrebat:

Hei! Ce boxe pentru PC mi-ati recomanda? Vreau niste boxe decente cat de cat, dar nu foarte scumpe.

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Boxa activa are incorporat in boxa un amplificator. in general se folosesc pentri boxe mari la concerte. nu iti e de mare folos acasa si in plus va costa mai mult, dublu. in plus, toate sistemele au amplificator. nu trebuie sa fie neaparat in boxa. sincer nu-ti pierde vremea cu detalii fara rost. sunt chestii pentru profesionisti. cel mai bine vei intelege daca citesti. nu te oprii la toate detaliile, cu cat inveti mai mult vor apare intrebari noi :) ia-o usor, ia-le pe rand :)

http://www.goldstar-eu.ro/boxe-active-sau-pasive

http://sistemehifi.ro/care-sunt-mai-bune-boxe-active-sau-boxe-pasive/

RMS înseamnă Root Mean Square şi specifică puterea medie pe care o livrează, în alternativ, o sursă pe un consumator. reprezinta puterea aproximativa pe care o poate suporta difuzorul, insa nu intotdeuna 50 w rms arata ca difuzorul poate rezista la 50 de w clari, pe care ii auzi fara nici o distorsionare. pentru aceasta va trebui sa stii care este puterea exacta a unui difuzor. daca cumperi un difuzor de 50w atunci stii ca atat duce.
stiu ca nu vei intelege tot pe loc insa se vor clarifica mai multe dupa ce citesti totul o data, le lasi si revii maine si mai citesti o data. apoi incepe sa cauti articole pe internet pentru a te ajuta sa legi informatiile intre ele.

http://www.soundblog.ro/......lor-audio/

http://www.scientia.ro/......_1272.html

Uite cateva copy/paste de pe internet mai clare decat ce ti-am scris eu:

1. Puterea RMS (Root Mean Square) este puterea care "se poate mentine o perioada mai mare de timp" daca pot spune asa, pe cand PMPO (Peak Music POwer, sau ceva de genul) este puterea maxima ce poate fi obtinuta pe o perioada scurta de timp.

2.RMS sau "watii reali" reprezinta puterea medie.
PMPO reprezinta puterea maxima suportata.

Orice difuzor rezista in general peste puterea medie pentru scurte perioade de timp.
Din punctul meu de vedere este gresit sa-ti alegi difuzorul dupa PMPO pentru ca este in general o unitate de masura speculativa. Este mult mai mare pentru a impresiona oamenii neavizati deci e pur cu scop comercial.
Ca sa ti-o spun si altfel:
Un difuzor cu 100W RMS-200W PMPO (in general PMPO este RMSX2, dar nu mereu din cauze comerciale) va suporta o putere maxima de 200W pentru o unitate foarte mica de timp, in timp ce puterea lui maxima utila (care o poate suporta continuu) este de 100W.

15 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Eu am pentru laptop Logitech z120 si sunt destul de puternice si calitatea este superba!

| RaduTN a răspuns:

Uite aici boxe foarte bune. www.pcgarage.ro/boxe/genius/sw-a21-700/

| Xpressurself a răspuns:

Logitech au fost si inca au ramas foarte bune

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Xpressurself):

Foarte, foarte, foarte amuzant. Ca de altfel si restul "cunoscatorilor" de aici. Logitech, foarte foarte foarte bune - la scos zgomote.

| Xpressurself a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ryx, te asigur ca Logitech produce sisteme excelente. Insa asigura-te ca nu cumperi produse contrafacute. Daca mergi pentru un produs de vreo 50 de lei s-ar putea sa nu fie de cine stie ce calitate. Acuma sa fim seriosi, ceva de calitate costa putin. Nu zic ca nu sunt si alte firme respectabile, eu insa iti spun ce cunosc.

Orienteaza-te dupa bugetul tau

http://www.compari.ro/boxe-active-c4060/logitech/

| Ryx explică (pentru Xpressurself):

Hei! Mersi de raspuns. Poti te rog sa mai imi raspunzi la o intrebare, nu ma pricep chiar deloc.Ce reprezinta Tip Boxa activa, Putere RMS, Gama frecvente, si alte detalii care apar cand iti sunt descrise niste boxe? Cum imi dau seama cat de puternice?puppy dog eyes

| Xpressurself a răspuns (pentru Ryx):

Pentru frecventa nu-ti fa asa multe griji. ca sa stii deschide audio control pannel sau ceva de genul la setarile audio. vei vedea acolo intre ce valori este proiectata sa redea sunetul placa ta de sunet. a mea de exemplu reda intre 31hz si 16khz. extremele peste nu sunt prea perceptibile de urechea ta. conteaza mai mult la sonorizari pentru evenimente sociale.

https://www.google.ro/......ps?/search

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Xpressurself):

Serios? Adica tu aberezi in halul asta si mai vrei sa faci si recomandari. In imaginea aia se gasesti un egalizator grafic, nicidecum plaja de frecvente a unei placi de sunet (nu ca ar exista asa ceva, ca doar DAC-ul din placa de sunet da semnal in boxe - care au respectiv diferite plaje de frecvente care ghici ce? sunt variabile). Caracteristicile pe care le vezi la producator sunt in mare parte false, umflate. Daca vrei sa se auda "tare" ar trebui sa respecti sensibilitatea (de preferat specificata in totalitate - x V/1m la y db); si puterea (pe care o respecti degeaba, ca aproape niciodata nu va fi cea reala).

Cat despre sistemele Logitech/Genius si alte acareturi de genul sunt unele din cele mai proaste sisteme vazute/testate de mine. Amplificarea integrata este jalnica, filtrele sunt jalnice (nu ca m-as astepta la altceva din moment ce au difuzoare full-range), iar difuzoarele in sine sunt extrem de mici in comparatie cu randamentul pe care sunt proiectate sa-l dea. Genius face cateva sisteme 2.0 relativ decente. Logitech e la baie cu totul.

Bineinteles depinde si de bugetul de care dispune fiecare. La 100 Ron nu ai ce sa cumperi, nici la 300 Ron nu ai mare lucru dar mai exista cate ceva de luat in seama.

Din partea mea, cumpara ce vrei. Dar iti spun din propria experienta (cu boxe multimedia de cateva sute de lei, respectiv sisteme Hi-Fi de sute de mii de lei) ca nu o sa gasesti niciodata ceva calitativ la Logitech sau alte branduri de genul.

| Xpressurself a răspuns (pentru Utilizator1234):

Du-te si te plimba daca esti stresat. nu te-a intrebat nimeni nimic. pentru ce te bagi in seama.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Xpressurself):

Credeam ca cel care pune intrebarea, efectiv intreaba ceva. Cat despre faptul ca ma iau de afirmatiile tale, sunt liber sa o fac atat timp cat sunt aberatii. Mersi pentru recomandare, voi face o plimbare cand voi fi stresat. Pana atunci recomandarea mea este: "du-te si documenteaza-te daca esti nepriceput".

| Xpressurself a răspuns (pentru Ryx):

Boxa activa are incorporat in boxa un amplificator. in general se folosesc pentri boxe mari la concerte. nu iti e de mare folos acasa si in plus va costa mai mult, dublu. in plus, toate sistemele au amplificator. nu trebuie sa fie neaparat in boxa. sincer nu-ti pierde vremea cu detalii fara rost. sunt chestii pentru profesionisti. cel mai bine vei intelege daca citesti. nu te oprii la toate detaliile, cu cat inveti mai mult vor apare intrebari noi :) ia-o usor, ia-le pe rand :)

http://www.goldstar-eu.ro/boxe-active-sau-pasive

http://sistemehifi.ro/care-sunt-mai-bune-boxe-active-sau-boxe-pasive/

RMS înseamnă Root Mean Square şi specifică puterea medie pe care o livrează, în alternativ, o sursă pe un consumator. reprezinta puterea aproximativa pe care o poate suporta difuzorul, insa nu intotdeuna 50 w rms arata ca difuzorul poate rezista la 50 de w clari, pe care ii auzi fara nici o distorsionare. pentru aceasta va trebui sa stii care este puterea exacta a unui difuzor. daca cumperi un difuzor de 50w atunci stii ca atat duce.
stiu ca nu vei intelege tot pe loc insa se vor clarifica mai multe dupa ce citesti totul o data, le lasi si revii maine si mai citesti o data. apoi incepe sa cauti articole pe internet pentru a te ajuta sa legi informatiile intre ele.

http://www.soundblog.ro/......lor-audio/

http://www.scientia.ro/......_1272.html

Uite cateva copy/paste de pe internet mai clare decat ce ti-am scris eu:

1. Puterea RMS (Root Mean Square) este puterea care "se poate mentine o perioada mai mare de timp" daca pot spune asa, pe cand PMPO (Peak Music POwer, sau ceva de genul) este puterea maxima ce poate fi obtinuta pe o perioada scurta de timp.

2.RMS sau "watii reali" reprezinta puterea medie.
PMPO reprezinta puterea maxima suportata.

Orice difuzor rezista in general peste puterea medie pentru scurte perioade de timp.
Din punctul meu de vedere este gresit sa-ti alegi difuzorul dupa PMPO pentru ca este in general o unitate de masura speculativa. Este mult mai mare pentru a impresiona oamenii neavizati deci e pur cu scop comercial.
Ca sa ti-o spun si altfel:
Un difuzor cu 100W RMS-200W PMPO (in general PMPO este RMSX2, dar nu mereu din cauze comerciale) va suporta o putere maxima de 200W pentru o unitate foarte mica de timp, in timp ce puterea lui maxima utila (care o poate suporta continuu) este de 100W.

| Xpressurself a răspuns:

Daca te decizi pentru ceva revino aici pentru mai multe pareri

| Utilizator1234 a răspuns:

Buget? Placa de sunet? Muzica/filme?

| John1973 a răspuns:

Eu am genius la pc de 7 ani. Si merg perfect si acum au in total 1700 ore functionare. Uite aici unele bune pentru pc http://bit.ly/12GbVYZ

| Bobbye a răspuns:

Iti recomand boxe de la firma Logitech.
Acum cauta pe google si vezi care sunt mai avantajoase si care-ti-si plac tie.

| Dayiii96 a răspuns:

Genius