| Bucur_Alex_1987 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare deci de exemplu am o placa de baza ddr3 pot atasa memorii ram care au ddr1? si daca am mai multi rami pe pc mi-ar merge mai bine?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. ai nevoie de memorii cu acelasi ddr ca placa de baza.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru sltlp):

Pot verifica undeva ce ddr are placa mea de baza oricum o voi schimba dar pana atuncea... oricum la placa video nu conteaza ddr5 sau ddr2 se ataseaza la orice ddr placa video nu?

| sltlp a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

La placa video u ai legatura. La placa de baza cand pui alt ram conteaza. Cum aflii ce ddr ai: pai descarci cpu-z( ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.66-setup-en.exe si ai dupa ce il deschizi, sus, motherboard). Si te uiti pe google la specificatiile tehnice la ce ram suporta(ce ddr).

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru sltlp):

Eu nu reusesc uitate tu ai aici un screen cu motherbord-u :3 http://imageshack.us/photo/my-images/560/76af.png/

| sltlp a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

E de rau ce ai acolo. Sau mai pe romaneste, nnu merita investit nimic acolo. Tu trebuie sa faci asa, daca vrei un pc calumea: strangi bani, cati poti, sau cati ai acum daca vrei, si schimbi tot. Nici carcasa nu prea merge, deoarece un e un tower(cum se utilizeaza azi).
Sfat: vinde ce ai acum, sau strange bani si cumperi ceva 100% nou. Placile video pe care le recomandam nu merg, deoarece credeam ca ai unitate mai buna de atat. Dar se pare ca m-am inselat.
Tu trebuie sa cumperi asa: carcasa(acrtuala nu e tower, deci nu merge la ce piese sunt astazi), hdd sata, placa de baza, sursa, procesor, placa video, ram.
Daca ai o anumita suma de bani sau daca mai strangi, zici exact cat ai.

| Me2 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Sfanta macaroana, nu merita investit in pc'ul acela pentru ca e vechi si degeaba investesti...fa cum ti'a spus colegul de mai sus (Gabi05),strange bani pentru un pc nou preferabil sa nu fie sub 1.500 lei

| Gabi05 a răspuns:

1.Nu ai cum sa pui ram ddr1 pe ddr3 sau vice versa.
2.Asta cu ram-ul mai mult functioneaza de la 1gb la 4gb.Ce e de la 4 in sus e risipa de bani.Nu ram-ul aduce performanta.
De a 1gb la 4gb vei simti diferenta.De la 4gb la 64gb in performanta e egal cu 0.In after effect vei vedea o diferenta uriasa.

| Me2 a răspuns (pentru Gabi05):

Sau in Battlefield 3 multiplayer, pe harti cu 64 de jucatori ~ consuma 4.5-5gb

| Gabi05 a răspuns (pentru Me2):

Asta nu mi-a venit in minte.In fine, in daily use nu va vedea spor de performanta de la 4 la 8, 16, 32, 64