| Anonimulll69 a întrebat:

Deci am o problema:Cand bag un cd in calculator mi se stinge singursad. Adica chiar se stinge si ca sa il aprin trebuie sa apas in spate pe butonul de la sursa de oprit sa il tin 5 sec. si dupa sa apas inapoi pe el si dupa acea porneste. Daca nu fac asa nu mai pornestesad

Stiti cumva de la ce e?

Va multumeschappy

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

CD-romul tau e defect. Cand il accesezi pune o tensiune in scurt si astfel sursa pc-ului se blocheaza. Deblocarea apare dupa ce deconectezi tensiunea de alimentare (220v) pentru cateva secunde. Ar putea fi problema de la un cablu sau o mufa dar ar putea si ca unitatea optica sa fie compromisa.

2 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Poate fi de la Windows, poate fi de la cablul de alimentare al unitatii de citire sau poate fi chiar de la sursa. Deci poti incerca mai multe metode.
1. Iei o sursa de la un prieten si o montezi la tine, ca sa vezi daca problema persista.
2. In cazul in care este o problema de la Windows, poti sa-l instalezi din nou ca sa verifici daca e asa.
3. Daca e de la cablul de alimentare al unitatii de citire, poti sa-l schimbi.

| TupacShakur a răspuns:

Incearca daca poti sa inlocuiesti unitatea de cd. poate e stricata sau are un defect