| ladydaianne a întrebat:

Help! Nu mai am spatiu liber pe disk-ul C. ce program sa dezinstalez?
- Microsoft.NET Framework 4 Client Profile
- Microsoft.NET Framework 4 Extended
- Microsoft Office Outlook Connector
- Microsoft SQL Server 2005 Compact Edition [ENU]
- Microsoft Visual C++
*2005 Redistributable
*2008 Redistributable x86 (doua)
*2010 Redistributable x64 si x86
- MSXML 4.0 SP2 (doua)
- Visual Studio 2010 x64 Redistributables

Sau daca nici unul din cele de mai sus nu poate fi dezinstalat ce imi recomandati pentru marirea spatiului liber?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa iti faci partitia mai mare.cea mai simpla modalitate este sa iei un program free cu ar fi http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html si sa micsorezi partitia D pentru a mari partitia c. dupa ce instalezi si deschizi programul de mai sus o sa iti apara partitiile dai click dreapta pe partitia D si dai resize.te duci cu mausul in partea de capat stanga si tragi spre dreapta 10GB sau mai mult..asta depinde ce marime are partitia D(cand spun D ma refer la litera partitiei 2, presupunand ca ai 2 partitii.) apoi dai ok. dupa acest pas dai click dreapta pe partitia c si dai resize.acum o sa iti apara cu verde partitia c si cu gri spatiul liber adica cei 10 gb care au aparut in urma micsorarii partitiei d si tragi de capatul dreapta a partitiei c pana o sa acapareze si cei 10 gb.dai ok si apoi dai apply din partea stanga sus.o sa dureze undeva la 20 de min si e posibil ca sistemul sa isi dea restart.nu dai repornire fortata la sistem si nimic altceva pana nu o sa iti spuna programul sa o faci. daca ai un hardisk mic adica de 40 GB iti recomand sa il schimbi. daca nu ai inteles un pas sau nu reusesti sa gasesti ceva poti sa ma intrebi pe privat sau aici.voi incerca sa te ajut pana reusesti.

12 răspunsuri:
| cupydo0n a răspuns:

Nu trebuie sa dezinstalezi nimic. Daca ai nevoie de spatiu pentru a instala un program il poti instala si pe alta partie cum ar fi D sau E nu trebuie sa fie numai decat in C.

O zi buna.

| ladydaianne explică (pentru cupydo0n):

Ideea e ca atata timp cat partitia asta e plina calculatorul functioneaza greu. sad

| cupydo0n a răspuns (pentru ladydaianne):

Atunci eu nu iti pot spune ce programe sa stergi. Stergele tu pe cele care nu le folosesti. Iar daca le folosesti pe toate si ai nevoie de ele, incearca sa iti cumperi memorie mai multa pentru calculator.

| 8imal a răspuns:

Sterge dosarele cu descarcari, imagini, video nu programe ce ruleaza

| vatco a răspuns:

Ai incercar sa dai un disk cleanup? intra in my comp da click dreapta pe c, selecteaza properties si apoi disk cleanup. dupa ce scaneaza si iti apare lista cu fisiere selecteaza-le pe toate..tot ce ai acolo poate fi sters..sunt date care s-au adunat in timp de la navigarea pe internet, ex poze si alte tipuri de fisiere.

| ladydaianne explică (pentru vatco):

Si asta am incercat.

| vatco a răspuns (pentru ladydaianne):

Inseamna ca trebuie sa iti faci partitia mai mare.cea mai simpla modalitate este sa iei un program free cu ar fi http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html si sa micsorezi partitia D pentru a mari partitia c. dupa ce instalezi si deschizi programul de mai sus o sa iti apara partitiile dai click dreapta pe partitia D si dai resize.te duci cu mausul in partea de capat stanga si tragi spre dreapta 10GB sau mai mult..asta depinde ce marime are partitia D(cand spun D ma refer la litera partitiei 2, presupunand ca ai 2 partitii.) apoi dai ok. dupa acest pas dai click dreapta pe partitia c si dai resize.acum o sa iti apara cu verde partitia c si cu gri spatiul liber adica cei 10 gb care au aparut in urma micsorarii partitiei d si tragi de capatul dreapta a partitiei c pana o sa acapareze si cei 10 gb.dai ok si apoi dai apply din partea stanga sus.o sa dureze undeva la 20 de min si e posibil ca sistemul sa isi dea restart.nu dai repornire fortata la sistem si nimic altceva pana nu o sa iti spuna programul sa o faci. daca ai un hardisk mic adica de 40 GB iti recomand sa il schimbi. daca nu ai inteles un pas sau nu reusesti sa gasesti ceva poti sa ma intrebi pe privat sau aici.voi incerca sa te ajut pana reusesti.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Eu zic sa nu dezinstalezi nimic.Instaleaza CCleaner, va face el tot ce trebuie.

| ladydaianne explică (pentru DjCiprianAlexandru):

L-am instalat. a eliberat cam 100 mega dar nu e nici o diferenta.

| DjCiprianAlexandru a răspuns (pentru ladydaianne):

Ce spatiu total ai pe C?

| ladydaianne explică (pentru DjCiprianAlexandru):

29,1 GB

| ladydaianne explică:

Descarcari, fotografii, video, muzica - toate-s in D.
In C am doar programele.

| Game0verPisoi a răspuns:

Eu zic sa iti stergi:Microsoft.NET Framework 4 Extended, 2008 Redistributable x86 (doua), 2010 Redistributable x64 si x86.Si te sfatuiesc sa iti muti documetele, fotografiile in alte partiti ca sa eliberezi partitia C.Bafta