| Itstimetosayhello a întrebat:

Hello
ajutati-ma si pe mine cu o problema destul de sacaitoare...
am un mpuse nou(din acela fara fir),si rotita imi face probleme(in sensul ca nu functioneaza cum trebuie,dau scroll down si nu merge,sau imi da scroll up in loc de scroll down).
Asta se intampla peste tot,inclusiv pe net sau daca deschid un pdf.
problema majora este,de fapt,cand folosesc autocadul, unde trebuie sa dau periodic zoom in-zoom out si nu merge
a mai intampinat cineva aceasta problema?

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Din moment ce mouse-ul e nou, cel mai probabil asa e facut din fabrica, deci trebuie inlocuit cu alt model de mouse, poate chiar unul cu fir.
In general mouse-ul fara fir merge mai prost.
Daca rotita de scroll e de tip optic, atunci poate ca trebuie curatata. Poate ca exista o nepotrivire a pozitiei fata de senzorul optic ce sesizeaza rotatia rotitei.

| Itstimetosayhello explică (pentru Algo098):

Partea ciudata e ca imi face figura asta cand nu-l folosesc cateva zile...si data trecuta si-a revenit dupa ce am folosit jumate de ora intens, acum nu mai vrea...

| DennisW a răspuns:

Mereu am problema asta. De obicei iau alt mouse. De data asta m-am enervat si l-am scuturat bine de cateva ori (dat de podul palmei) si a mers. Cand a mai facut figuri l-am mai zguduit si iar a mers o perioada.
Nu stiu daca e bine sau nu, dar efectul a fost benefic...