| Miranda29 a întrebat:

Hello.

Am o problema cu computer-ul. Cam de cateva zile sunt nevoita sa apas de cel putin 9-10 ori pe butonul de start pentru a porni sau chiar sa scot cablul din priza.

M-am gandit ca poate sa fie de la sursa.dar daca era sursa vinovata nu ar fi fost logic sa nu se mai deschida deloc PC-ul?

12 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

E de la sursa.
Un scurt ocazional cel mai probabil (un fir aproape dezlipit, sau un condensator defect).
Pregateste-te sa o schimbi sau du-o la reparat la un service de incredere.

Si a fratelui meu face exact la fel, doar ca el reuseste sa o porneasca din maxim 10 incercari, la mine nu vrea, ma chinui uneori si de 20 de ori.

(a fost dusa la reparat, e fosta mea sursa de fapt, eu am pus una noua, si acum a luat-o el pe cea reparata, fiindca era mai mare... se pare ca nu a fost "suficient de reparata".
Va schimba PC-ul curand, asa ca nu ne mai complicam sa o reparam)

| gelu1970 a răspuns:

Sursa.
Se poate verifica insă probabil nu dispui de cunoștințele necesare.
Din ceea ce scrii eu aș incepe cu asta. 90% din cazuri nu mai dă tensiunea necesară pentru a starta.

| gheorghe699 a răspuns:

Este interupatorul.

| iDarkness a răspuns:

Scoate-i carcasa si verifica daca firele care pleaca din butonul power nu sunt rupte/dezlipite. Nu cred ca e ceva din sursa, cel mai probabil din butonul power.

| NLS a răspuns (pentru iDarkness):

...Am cumparat acum 4 ani alta carcasa, ca sa constat ca dupa ce dau 120 de euro, face la fel.
Am pus alta sursa si a mers, in ambele carcase.

Firele alea nu se rup usor.

| iDarkness a răspuns (pentru NLS):

Nu se rup usor insa asta nu trebuie scos din calcul. Iti mai dau un pont, uita-te la sursa daca trage sa moara in timp ce fortezi pornirea, arunca un ochi si la cooler-ul procesorului si vezi daca acesta lucreaza corespunzator.

| NLS a răspuns (pentru iDarkness):

Asa credeam si eu, ca au patit ceva contactele butonului de pornire in cazul primei carcase, desi era vorba despre
https://goo.gl/images/wxZtkz
si CM nu se compromite la carcasele din acea gama de pret.

Coolerul procesorului merge perfect, insa e irelevant, pentru ca porneste dupa pornirea sistemului.
Sursa nu face nimic ciudat, doar ca refuza pornirea, atat din butonul carcasei, cat si de la intrerupatorul ei.
Porneste din 5---pana la 20 incercari.
Odata pornita, merge normal, nu da restarturi.

| Miranda29 explică (pentru NLS):

Asa se intampla si la mine...reusesc sa pornesc la a 9 a incercare si dupa nu are probleme.

PC-ul este destul de nou are 2 ani si I5 NVIDIA 1050 2GB, 8RAM, e un PC luat gata ansamblat de la PC garage.mi se pare stupid totusi ca face probleme in asa scurt timp.

| NLS a răspuns (pentru Miranda29):

Mie nu mi se pare DELOC ciudat, pentru ca asa e la cele gata asamblate.
Sunt foarte (- dar foarte) curios ce scrie pe acea sursa, ce specificatii are mai exact. Si conteaza brandul.

Insa a mea a fost una de top, si tot s-a dus. (dar asta e un caz particular)
Seasonic X-760 Gold - 150 euro in decembrie 2011.

Din 2012 si pana la ora actuala, desi au parte de un marketing agresiv, sursele Seasonic au parte de foarte multe retururi (pana la 10-12% dintre sursele vandute sunt trimise in service, si compania fluiera a paguba).

Pana in 2011 au fost lideri pe piata.

Astfel ca incepand cu 2013, Corsair (si mai timid Silverstone si Phanteks) au preluat stacheta. Nu spun ca nu se defecteaza nici un Corsair, insa probabilitatea sa ai probleme cu asa ceva e infinit mai mica.
Tot bune sunt EVGA, Cooler Master, Antec, Chieftec, Thermaltake.
***********
revenind la problema ta, ai avut garantie pe sistemul complet, sau pe componente? (presupun ca pe sistem, si a fost 2 ani)

| Miranda29 explică (pentru NLS):

Am avut pe 2 ani a expirat in mai sau iunie...pe tot sistemul..nici nu mai stiu ce brand era avea 550W...la cati bani am dat pe el gata ansamblat mai bine il faceam eu.

| NLS a răspuns (pentru Miranda29):

Daca nu e unul dintre brandurile de mai sus, si pe deasupra scrie pe ea Delux, In Win, LC-Power, InterTech, LogiLink, FSP Group, Rasurbo, Real Power, Sharkoon, Supermicro, Startech, sfatul meu e sa o arunci si sa cumperi alta.

Daca stai mai prost cu finantele, cred ca Sirtec e cea mai indicata firma.
Mai ieftine decat cele cu pretentii, insa foarte fiabile.

Sau un Corsair de pe OLX din seria CX, de minim 500W, si preferabil de la vanzatori din Cluj, Mures, Oradea, Timisoara (in caz ca gasesti). Sau de oriunde, daca o ridici personal si se testeaza in fata ta.

Daca e Cougar, Zalman, be quiet, BitFenix, Enermax, Lepa, NZXT, SuperFlower, Xilence... sau cele de care spuneam mai sus, merita reparata la un service local.
Reparatia e in jur de 100 ron (+-20).

| Mt34 a răspuns:

Părerea mea este că ar fi nevoie să-ți iei altul nou