| abc32d a întrebat:

Hello big grin Lma!
Am in casa un router, si am retea wireless. Cand intru pe telefon si caut retele, gasesc si din casa. Doar ca am parola, pe care nu o stiu. Imi poate spune cineva cum sa o schimb? Router-ul este de la D-Link.
Si daca mai intru pe telefon prin wi-fi, platesc in plus?
Merciiii

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Intra din browser (mozila, chrome) pe adresa http://192.168.0.1/ introdu userul: admin si la parola lasa asa cum ii si da login. Du-te pe urma la Wireless setup si seteaza acolo parola.

| Gas a răspuns (pentru Gas):

P.S. Sa ai un cablu de retea pus intre calculatorul de pe care intri pe adresa de mai sus si router, altfel nu-ti va merge pagina de logare.

| abc32d explică (pentru Gas):

Si daca nu mai stiu parola, ce fac? big grin De fapt nici nu am stiut-o, am incercat prima data sa scriu "admin", si dupa aia am lasat blank, nu merge.

| DeyCj a răspuns (pentru abc32d):

Recomand îon cazul tău să resetezi rooter-ul și apoi să refaci setările.Rresetarea se face folosind o scobitoare și apăsând acel buton ascuns unde scrie resset. Apoi accesând din browser-ul de internet adresa rooter-ului(de exemplu 192.198.1.1) și refăcând setările de internet poți reseta parola de wireless.De regulă accesul implicit în meniul rooter-ului e cu userul de admin și parola de admin.
O alta metodă este să intrii în meniul rooter-ului și să o schimbi de acolo.user-ul implicit este admin și admin.Parola implicită nu se schimbă dacă ai lăsat liber câmpul de password.Parola trebuie să aibă minim un carcater ca să fie schimbată, deci în cazul tău poate fi admin și parola admin. Încearcă așa și dacă nu merge resetează-l.Succes

| Gas a răspuns (pentru abc32d):

Trebuie sa ai o gaurica la router de unde dai reset, ia o scobitoare si tine apasat butonul acela 20-30 sec, se vor reseta toate setarile din router.

| Gas a răspuns (pentru DeyCj):

La D-Link-uri adresa ii 192.168.0.1 iar userul este admin fara parola by default, am si eu un D-Link si am mai instalat si la altii d-linkuri si a fost la fel.

| abc32d explică (pentru Gas):

Am resetat router-ul, aceeasi poveste. tot nu merge, dupa ce pun admin si blank, scrie "User Name or Password is incorrect."

| Gas a răspuns (pentru abc32d):

Ce model de D-Link ai?

| abc32d explică (pentru Gas):

Dir 300

| Gas a răspuns (pentru abc32d):

Incearca sa ti apasat butonul de reset mai mult timp, pana cand globul ala pamanetesc se face portocaliu si se sting toate beculetele de la el. Eu am dir-600. Procedura ii aceiasi: intri pe 192.168.0.1 si te loghezi cu user: admin si la parola nu scrii nimic doar dai login... asta ii default daca zici ca ai resetat routerul. Uite preluat cuvant cu cuvant din manualul lui dir-300 ( Open a web browser and enter http://192.168.0.1 and press Enter. When the login window appears, set the user
name to admin and leave the password box empty. Click OK to continue.) Incearca sa iei arhiva de jos de la software/drivers si sa rulezi dwizard-ul. http://www.d-link.ro/....../Satellite

10 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Daca esti conectat pe telefon la wireless nu platesti suplimentar decat daca ai cumva internet prin 3g si folosesti pachetele de pe 3g (in setari la setarile de retea/retele mobile vezi sa ai debifata optiunea ce utilizeaza pachete de date.