| Claugra a întrebat:

Hello TPU.
Acum câteva zile mi-au fost suspendate cele 3 conturi de Instagram pe care le aveam prin prisma faptului ca am incalcat regulile comunitatii. Mi-a ramas activ un cont vechi, pe care nu il mai foloseam atat de des, si am ramas pe el cateva zile. Am incercat sa creez un cont nou, insa in momentul in care ajungeam la ultimul pas "sunt de acord" aparea mesajul: "Sorry, there was a problem with your request". Dupa câteva zile am decis sa dezinstalez aplicația si sa o reinstalez, din pacate acceasi problema, cand imcercam sa creez un cont nou aparea mesajul "Ne pare rau, a aparut o problemă, te rugam sa incerci din nou"(am incercat cu mai multe adrese de gmail, tomp de 2 zile), doar ca marea problema este ca nu mai ma lasa nici sa ma conectez la contul pe care il aveam inainte sa o dezinstalez, apare accelasi mesaj, practic nu mai pot folosi aplicația, ma pot conecta doar din Browser.
Ce pot face? Va rog, am nevoie de ajutor.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in regulament nu permite conturi multiple, atunci TOATE datele de inregistrare trebuie sa fie diferite, cand faci un cont nou.
E logic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu citisem ca merge sa iti faci 5 conturi cu o singura adresa de email.Nu stiu daca acum mai este valabil.Probabil ai incalcat regulile comunitatii in goana dupa inimioare si followeri? De obicei asa se intampla. Exista niste limite zilnice pe care trebuie sa le respecti, valabil inclusiv pentru comentarii. Daca le incalci, te vor considera bot, asa ca ti se suspenda contul.
Am primit si eu o restrictie destul de ciudata de vreo saptamana, dupa ce am folosit cateva hashtaguri la niste postari, consecutiv (nu mi s-a comunicat asta, asa am presupus).Nu erau deloc din cele populare sau interzise, totul avea scop educativ.Dar apoi cand mi-am dat seama ca in feedul general sau atunci cand dai pe etichete ca sa vezi postarile dedicate, ultimele mele postari nu apareau nicaieri, m-am prins ca s-a suparat algoritmul. laughing Dupa cum vezi, am supravietuit just fine.Sa stii ca daca fortezi situatia, mai rau faci.

Mna, iti sugerez sa iei si tu o pauza de la Instagram cateva saptamani.Te asigur ca nu pierzi absolut nimic.

| Claugra explică (pentru dullcat):

Faza e ca au trecut 2 săptămâni de când au închis conturile și aparent tot nu pot creea altul cu alta adresa de e-mail etc și nici nu ma mai pot conecta la contul pe care il aveam inainte de dezinstalare. Iar în legătură cu cu conturile...erau vechi, gen 3-4 ani și nu am avut probleme, era un cont dedicat unei afaceri, un cont personal și unul secundar, și nu am abuzat cu like-uri, follow și alte chestii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Claugra):

Faza este ca ai incalcat regulamentul instagramului, fiindca ai voie doar cu 1 singur cont, ori tu aveai 3, deci ai abuzat si ai facut chestii interzise pe Insta.