| Alice270246 a întrebat:

Heu TPU! Am nevoie urgentă de ajutorul vostru... știe cineva cum pot șterge un cont de Facebook? Eu nu am Facebook, iar bunica mea a făcut unul cu numele și poza mea, dar mie nu mi-a spus nimic. L-a făcut pentru că voia să găsească o cale de a vorbi cu mătușa mea, cu care era certată, într-un fel deci, s-a folosit de mine. Acum nu mai sunt certate, dar contul tot acolo e, iar eu habar nu am cum îl pot șterge. Menționez că bunica mea, nu mai are nici telefonul, nici parola contului.Dau funda!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce bunică modernă ai, uite la ea, se pricepe la toate, de la dulcețuri, pana la a-ți face un cont de Facebook. Cu memoria stă mai rău.hee hee

Fără să te loghezi, singura solutie e să îți rogi mătușa, prietenii, colegii, vecinii să îți raporteze profilul, ca fiind fake...
Alta cale nu există.

| Alice270246 explică (pentru floresdemayo):

Da, știu... Are doar 58 de ani și prea multe telefoane. De când o știu eu a avut cel puțin 32 de telefoane. Lucrează în Italia, dar mai vine pe acasă și ei bine, da se cam pricepe la technologie, dar nu suficient. Ghinionul meu că am o bunică ca ea. E foarte rea.

9 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu îți spun o chestie pentru care mulți o să dea cu pietre în mine :
SE POATE TRĂI MAI BINE FĂRĂ FACEBOOK
Nu îți mai faci deloc.
( știi de ceiți potate cineva sparge Facebook-ul instataneu ce ai făcut altul pentru că tu poate că faci un Facebook dând aceeasi dată de naștere același nume aceeași intrebare secretă... așa că este extraordinar de simplu de spart dacă ai folosit tot aceleasi date când ai făcut contul )
ÎNAFARĂ DE ASTA POATE AI UN KEY LOGHER pe calculatorul tău există programe care se instalează pe calculatore telefoane si tabilete care trimit tot ce scrii tu de la tastatura respectivă la o adresă de e-mail
așa că este de ajuns să te loghezi o singură dată cu parola ta cea nouă că gata dispozitivul tău a trimis parola la cel care te monitorizează
Pentru a scă pa de treaba asta îti recomad să intri pe Facebook doar de pe calculator si să îti instalezi ca sistem de operare UBUNTU și să nu spui la nimeni parola ta de la acel calculator.
Iar telefonul să îl resetezi la setările din fabrică
plus urgent trebuie să schimb parola și de la toate adresele tale de e-mail
cine are acces la Facebook-ul tău poate că are și prin intermediul adresei de e-mail.
Acum suplimentar trebuie să schimbi parola de la wireles-ul din casă
Niciodată in viață să nu te loghezi pe wireles-ul prietenilor sau pe wireless-uri fără parolă de prin gări sau de prin tren-uri sau de pe la școală!
De ce spun să îți schimbi urgent parola de la wireles-uri pentru că există positibiltatea ca vreun vecin sau fost iubit preiten să îti știe deja parola de la wireless
si există mii de programe cu ajutorul cărora poți șă vezi absolut tot ceea ce scriu alții pe Facebook sau pe calculator sau pe yahoo messenger sau pe orice de pe orice calculator tableta telefon care este legat intr-o retea in care esti si tu legat
asa că există posibilitatea ca cineva să iți monitorizeze traficul pe rețea
si să vadă instantaneu parola ta

Pentru mai multă securitate există zone alarm
acesta este un firewall
dar există si swirch-uri cu modele osi si firewall cu manadgement prioritzarea pachetelor de date QOS in fucție de proveniența lor
dar pentru ca să te afli în mai multă siguranță
următorul nivel este să plătești pe cienva care a are cursuri in domeniul securitătii datelor bancare sunt multe firme care prestează servicii si pentru clienți nu numai pentru băcni
si dacă ai veni la mine și eu aș avea o fimă nu te-aș taxa mult
dar aș face un contract cu tine prin care îti asumi răspunderea că respecți unele proceduri stircte prin care tu nu o să mai fii virusata
de exmeplu nu mai primești poze de nici un fel pe whatsapp
nu mai dai clik pe nici un e-mail ne cunoscut
Tii instalate diverse programe gen malwarebytes si nu le dezinstalezi niciodată
Te conectezi doar la wireless-ul tău personal
Nu mai instalezi nci un fel de joc pe telefonul mobil sau aplicație fără ca imprealabil să o fi analizat-o eu ca să văd dacă prezintă risc
si din punctul meu de vedere 99, 99% dintre aplicații sunt riscante mai ales cele ce iti cer acces la poze date microfon...
Mie nu îmi convine că 99, 99999% dintre aplicatii cer mai multe permisiuni de cât ar fi nevoie să ceră pentru a putea să îsi desfășoare activitatea.
Eu sunt sigur că tu nu ai nici un FIrewall pe telefonul tău iar asta este echivalent cu a umbla dezbrăcat pe stradă nu este nici o diferență
pentru că un telefon fără firewall poate fi accesat extraordinar de ușor.

| Mopmop a răspuns:

Il poti raporta ca fiind facut de altcineva. Daca nu ai parola la el asta cred ca singura varianta posibila!

| Alice270246 explică (pentru Mopmop):

Și câte persoane trebuie să raporteze contul? Menționez că până acum l-au raportat tatăl meu și încă 3 cunoștințe

| Mopmop a răspuns (pentru Alice270246):

Ideal ar fi sa iti faci tu un cont si sa il raportezi tu direct. Daca zici ca au raportat cateva persoane inarmeaza-te cu rabdare. Ia ceva timp pentru echipa de la FB sa procesese cererile primite. Cred ca maxim in 3 saptamani se rezolva!

| aleee5262 a răspuns:

Pai mai simplu, sa schimbe poza si numele tau cu oroce altceva si dupa sa dea deconectare

| Alice270246 explică (pentru aleee5262):

Dar ea nu mai are nici parola, nici telefonul acela