| Perversul69 a întrebat:

Hey. Acum jumatate de an mi-am cumparat un pc nou. Merge foarte bine, doar ca am o mica problema. Uneori se blocheaza si nu ii pot face nimic, trebuie doar sa-l deconectez de la sursa. Inainte se intampla destul de rar, odata la cateva saptamani, dar acum o patesc foarte des. Se blocheaza zilnic, ba chiar de cateva ori pe zi. Stau normal si privesc un film, si se blocheaza imaginea. Nu pot face nimic. Vreau sa aflu parerea voastra inainte sa-l duc la un centru.

6 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Descarca softul Aida64 extreme si vezi la ce temperatura ajunge procesorul (CPU) si procesorul grafic (GPU). Daca ajung pe la 70-85*C la sarcini simple, gen filme, cum ziceai tu, atunci problema e la cooler, care nu raceste eficient. Scoate capacul de la pc si vezi daca se invart ventilatoarele, vezi daca coolerul e prins cum trebuie. Ce procesor ai? Ce cooler ai? Ai pus bine pasta termoconductoare cand ai luat pc-ul? Sau a venit gata asamblat?

| Perversul69 explică (pentru Arthiom):

Temperatura e in jur la 30-35*C. Ventilatoarele se invart eficient. Am un procesor Intel Celeron G3900. De cooler nu sunt sigur. PC-ul l-am luat gata asamblat.

| Arthiom a răspuns (pentru Perversul69):

Pai fa o poza la cooler si pune-o pe postimg. Problema asta apare doar la racire ineficienta, cand intra procesorul in protectie termica si inchide pc-ul automat, sau de la vreo eroare in sistemul de operare. Vezi ce mai afli de cooler, daca e bine montat si daca are pasta termoconductoare pusa cum trebuie. Daca coolerul e in regula, incearca cu o reinstalare de windows.

| Alexul99 a răspuns:

Probabil ca se supraincalzeste procesorul, nu stiu ce sa zic..incearca la garantie daca inca o ai valabila.
Daca nu iti recomand sa montezi un cooler mai bun pe procesor, insa nu sunt 100% sigur ca asta ar fi problema.
Incearca niste soft-uri de monitorizare a temperaturii.

| KronstadtResurrection a răspuns:

LOL Cum adica merge foarte bine, daca se blocheaza zilnic?
Cred ca ti-ai cumparat un cuibar pentru closca.