| ILikeToKnow a întrebat:

Hey! Am o problema cu laptopul.de vreo 2 zile se tot blocheaza imaginea...adica ramane aceeasi chestie pe ecran dar laptopul in sine nu se blocheaza.Decat imaginea. Ce se intampla? Pot face ceva sa nu mai fac asa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, eu am înțeles că-i îngheață imaginea, dar sistemul încă răspunde. Eu zic că-i placa video prăjită (mai ales dacă laptop-ul a stat în pat și/sau cu fantele de aerisire obturate).
Deși poate fi un simplu virus, o incompatibilitate cu vreun soft, SBIOS corupt sau placa video prăjită. Se începe de la scanarea completă a sistemului, până la teste de rezistență (grafice (FurMark) și de calcule matematice (Orthos)), iar în ultima instanță, reinstalarea sistemului (de preferat însoțită de formatarea completă a hdd-ului).

9 răspunsuri:
| mrcosmin a răspuns:

Incearca sa ii dai restore/backup la el. Sfatul meu: treci pe Windows 7. O sa-mi multumesti intr-o zi. Daca-ti pot fi de folos da-mi un mesaj privat. Toate cele bune!

| ILikeToKnow explică:

Alta solutie nu este? am windows vista original si nu as vrea sa il dezinstalez... dar daca trebuie...

| ILikeToKnow explică:

Am Acer, si programe de poze nu am si nu am tinut laptopul in pat...decat pe masa.

| jl12w7 a răspuns:

Reinstall windows

| laryssa93 a răspuns:

Ce marca e laptopul?

eu am Acer si m'i s-a intamplat o data prog pentru poze a fost de vina!

ce programe pentru poze ai? poate nu e bun programul! dezinstaleaza programul ce il ai acum pentru poze si baga'ti altul.

dar noah depinde de marca laptopului!

sper ca te ajut kiss

| laryssa93 a răspuns:

Si al meu tot Acer. trebuie sa ai prog de poze. lecteur media ala trebuie sa fie in comp si merge! bine faci ca nu ti laptop-ul in pat ca se incalzeste prea tare! pfff am avut si eu problema cu el acum nu mai am treaba!

sa nu iti reinstalezi windows-ul ca o sa ai problema cu prog apoi!

si a lu sora'mea tot acer e si eu i-am reinstalat windows-ul si acum nu mai ii merge mess-ul si alte prog.

in fine.pentru poze lecteur media daca se mai blocheaza atunci ai virusi! antivirusul cel mai bun pentru acer e MICROSOFT SECURITY ESSENTIALS! nu o sa mai ai treaba!

sper ca te ajut! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are relevanță marca laptop-ului cu ce are înauntru.

| danets_8403 a răspuns:

Despre ce imagine este vorba?

| diavollo03 a răspuns:

Pai se blocheaza sau nu se blocheaza?