| denisTiky a întrebat:

Hey salut TPU! Acum cateva zile in urma mi-am descarcat Marwalebytes (este un antivirus). Si problema este ca dupa ce l-am instalat si l-am pornit imi tot apare un pop-up in care zice. Site web blocat. Si este vorba in acel pop up de ceva excluderi sau cv de genul. Ei si problema este ca nu il pot inchide, daca dau pe X se inchide si apare iar. asa ca as vrea un sfat in care sa imi ziceti cum fac sa scot chestia asta pentru ca imi ocupa o parte bunicica din monitor si este enervanta.

aici aveti link cu poza de la chestia aia ( este in dreapta jos) http://imgur.com/a/nILdU

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Si vezi uac (user account control) sa fie pe notify me when programs try to make changes to my computer (daca il ai in romana nu stiu exact cum suna) pentru ca e posibil sa ti l fi modificat...

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Gestionare excluderi

| rrrp a răspuns:

Pai ala e un.exe dupa cum vezi asta inseamna ca ai luat ceva. ai dat un scan? da un scan si dezinfecteaza tot ce poate el sa scoata. poate o sa ti ceara si restart.

asta nu e chiar antivirus, e mai mult un antimalware, asta inseamna ca are o baza de date cu site uri de pe care te poti infecta si fisierele pe care le poti lua. ca antivirus nu e chiar stralucit.

acum ca te ai infectat ar trebui sa i dai un msconfig si sa vezi ce pleaca acolo aiurea si sa debifezi, la fel sa te uiti in task manager si la procese dar e mai complicat daca nu stii ce cauti (oricum s ar putea sa le scoata el -- da un scan).

iar apoi (dupa ce nu mai apare fereastra aia) dezinstaleaza l si instaleaza un antivirus...

banuiesc ca nu ai avut antivirus ca de asta ai programele de genul. si nu mai instala tot ce prinzi, cam asta ar fi ideea (adica nu mai da yes la tot ce te intreaba tongue ).

| denisTiky explică (pentru rrrp):

Instalez ceea ce am nevoie