| Fetitsa123 a întrebat:

Hey TPU.A vrea sa imi iau un router wireless pentru telefon si laptop ca sa pot folosi la ele internetul prin unde wifi.Nu pricep un lucru.M-am uitat pe youtube la filmulte si am vazut ca oameni baga 2 cabluri de internet.si unul pentru curent ca sa mearga wirelessul. Deci wirelessul merge numai cu 2 cabluri ca sa dea unde wifi sa folosesc internetul al laptop si telefon sau numai un cablu de internet?

12 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Se presupune ca tu ai un calculator fara posibilitate de conectare wireless inainte sa achizitionezi routerul, asa ca pentru a permite in continuare utilizarea calculatorului respectiv conectat la internet se foloseste un cablu ce face legatura intre router si calculatorul fara posibilitate de conectare prin wireless, asta pe langa cablul de internet provizoriu care vine bagat in portul de internet al routerului si pe langa cablul de alimentare al routerului.

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Pe langa internetul wireless pe care il emite routerul mai ai posibilitatea de obicei sa conectezi prin intermediul cablului la router 4 calculatoare.

| valentingb a răspuns:

Routerul merge cu un singur cablu optic. Si alimentarea. Iti recomand internetul de la romtelecom, routerul pe care il primesti are wifi.

| numedevis a răspuns (pentru valentingb):

Routerul în sine e wireless. Tocmai de asta se numește așa. Și în plus toate routerele primite „cadou" sunt de proastă calitate. Aici nu e vorba de sursa internetului, ci de modul în care este folosit un router.

| valentingb a răspuns (pentru numedevis):

Merge foarte bine asta de la Romtelecom, download de 1, 8 mbps.E bun

| DeidaraXR1 a răspuns:

Nu. Routerul are nevoie de curent si trebuie sa ii bagi un cablu de net ca sa aiba ce sa transmita. Poti te rog sa imi dai un link cu videoul care l-ai vizionat?

| Fetitsa123 explică (pentru DeidaraXR1):

Http://www.youtube.com/watch?v=kawBR2YtjmA

A multumesc.Acum m-am prins de faza. Unul dintre cabluri e pentru calculator nu?

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Fetitsa123):

Pai ai curentu, netu care il bagi in unde si cred ca mai poti baga un cablu din router in calculator.

| vrelian a răspuns:

Uite aici.cineva iti da tie netul prin ce o fi ca e cablu ca e wireles sau satelit nu conteaza.dar cine iti furnizeaza netul iti va da si un modem ca altfel nu ai cum conectat calculatorul la net.ei unele companii iti dau doar acel modem de unde te poti copnecta doar cu un singur calculator.tu iti poti cumpara un router ori wireless ori doar cu cablu.dar cel mai bine este sa ai unul wireless.mai sint si comapanii care au modemuri cu tot cu router incorporat.deci cum se spune 2 in unul.ala este cel mai bun pentru ca e mai bun.nu trebuie sa faci tu multe setrai ca si cum ai cumpara un router.acum ce este ala un router? este un device care ia semnalul de la modem si ti-l da ori in aer(wireless)ori ti-l da la mai multe porturi de unde tu pleci cu cabluri.cu alte cuvinte un router are si porturi pentru cablu dar este si wirelees, adica este un emitator de semnal.tu in calculator daca ai la desktop, sau la laptopt unde toate noi vin cu wireless ai acest device numit wifi care este un wireless care de fapt doar receptioneaza un semnal emis de un router.cam asa este in mare. sper sa intelegi ce am spus. daca ai doar modem vei avea modemul conectat la cablu plus bagat in priza. appoi tu cumperi routerul si intre modem si router vei avea un cablu iar si alt poweer pentru router.deci vei avea un cablu intre cele doua plus 2 stechere in priza unul pentru fiecare.si vei mai avea cabluri 4 sau 6 cite porturi are routerul daca folosesti prin cablu. daca nu atunci de la router la calc nu vei mai avea nimic.si poti conecta si cite laptouri vrei ciote telefoane vrei si cite tablete vrei si asta fara fir.

| Beretta a răspuns:

Un cablu intra si distribuie internetul prin cele 4 porturi si prin wireless daca e router wireless, si normal cablul de alimentare..., deci ai nevoie doar de cablu de alimentare si de cablul care il bagai inainte la calculator fara router

| codax a răspuns:

Un cablu este de curent iar celalat cablu il bagi din router la pc ca sa ai nest si pe pc, iar ca sa folosesti wifi iti trebuie doar sa instalezi routerul in pc atat. Dar ai grija cand instalezi routerul sa dezactivezi antivirusul

| numedevis a răspuns:

Pentru ca un router wireless să funcționeze ai nevoie de curent (transmis printr-un cablu prin intermediul unei prize) și de un cablu de internet. În cazul în care dorești să ai internet la un calculator desktop (adică nu laptop cu wireless) atunci ai nevoie de încă un cablu de internet (care se leagă de la router la calculator). Deci, nu ai nevoie decât de un cablu de internet.