| anonim_4396 a întrebat:

Daca la laptop am bateria full si il tin in priza cam tot timpul cand il folosesc (cam 10-12 ore pe zi) se poate strica?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, circuitul inteligent de incarcare a bateriei ar trebui sa opreasca incarcarea in momentul care bateria este complet incarcata, tocmai pentru a proteja bateria de supraincarcare si distrugere.

Daca folosesti ceva laptop/telefon etc. ieftin, atunci se poate strica bateria. Dar de multe ori bateriile se strica si singur, chiar daca nu le folosesti.

| lpavel a răspuns:

DA! O data la 1-2 luni descarca-i bateria daca il tii in priza mereu si atunci va avea o viata mai lunga! Dar daca ai posibilitatea nu-l mai tine in priza dar 1 data la 6-8 luni tot trebuie sa-l incarci si sa-l descarci apoi il incarci cam pana la 80% si-l lasi inca 6-8 luni. Bafta!

| untu a răspuns:

Scoate bateria din laptop cand folosesti cu priza! Risti sa scurteze durata de viata al bateriei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am patit cu un laptop vechi, si asa a patit si un vecin
Iti recomand sa-i scoti bateria, merge si conectat la priza, eu asa il foloseam pe cel vechi al meu

| August99 a răspuns:

Da. A mea asa s-a stricat

| LinxCont a răspuns:

Eu imi fac griji sa nu se strice laptopul, bateria are mai putina importanta. Bateria tinuta in laptop ajuta cand sunt caderi de tensiune sa nu se produca erori pe hard disk. Bateria se strica oricum si cand sta nefolosita. Pentru pastrare se incarca la 50% si se pastreaza la temperaturi scazute. Combinatia incarcare 100% + temperatura ridicata scade capacitatea bateriei. Lasata in laptop incarcata 100% are de suferit mai mult daca sta si la temperaturi ridicate. Eu las bateria in laptop, dar o data pe luna daca imi aduc aminte, o las sa se descarce la 15%, apoi tin laptopul in priza tot timpul. Daunatoare e si descarcarea bateriei aproape de zero.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Dap, se poate.

| Cliar a răspuns:

Se poate sa se strice bateria, fiindca nu are parte de un power recycle. De obicei e ok sa folosesti bateria cam pana cand ajunge pe la 15-20% si abia dupa sa il incarci pana la 100% si tot asa

| Ionutszu a răspuns:

Daca tii bateria in el, aceasta se va deteriora in timp, la mine a ajuns ca in momentul in care l-am scos de la incarcat, bateria ma tine..nici un minut, asta dupa 5-6 ani... Recomandat ar fi sa o lasi inarcata dar sa nu o folosesti, o asezi langa laptop si ai grija sa nu se deconecteze de la curent. Bateria o mai bagi in laptop sa fie utilizata, nu o lasa bibelou, nici asa nu e bine. Doar incearca cat mai mult sa nu o folosesti cand ai laptopul conectat la priza. Sper ca am fost de ajutor happy

| tickey a răspuns:

Pentru a prelungi viata bateriei, daca utilizezi leptopul cu el in priza, scoatei bateria.Cand ai bateria pusa, alimenteaza la priza doar cand bateria ajunge pe la 10%.

| kalex a răspuns:

Nu se strica dar slabeste. MULT! Daca stai toata ziua in priza cu el nu are rost sa ai bateria in laptop. Zic asta din experienta, si tatal meu asa a facut si acum bateria ii tine doar sa se uite la un film sau doua. Bafta!

| basinaDecuc a răspuns:

Da se poate strica.

| KlentMaster a răspuns:

Eu am laptopul asta de doi ani si tot asa il tin in priza mereu, oricum bateria e uzata, dar nu se intampla nimic...

| regeleham a răspuns:

Nu