| drive a întrebat:

Am un laptop Acer dupa ce inchid laptou si bateria este incarcatn full ce sa fac il mai las in priza da sau nu daca da ce se poate strica?

Răspuns Câştigător
| GeorgeH17 a răspuns:

Daca il lasi in priza in 2-3 ani durata de viata a beteriei scade(Ex:daca cand e nou bateria tine 2 ore dupa 2-3 ani te va tine 1 ora).
Cand esti la laptop si bateria este la 90 % scoate mufa din laptop si cand e pe la 50% pune-o la loc. Cand e inchis complet nu conteaza. E bine ca odata pe luna sa incarci bateria full si sa o golesti pana ajunde pe la 4-5% si incarc-o la loc!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite aici cateva sfaturi: http://www.one-it.ro/blog/baterie-laptop-sfaturi-intretinere/
Nu lasa laptopul cuplat la priza. Incarcatorul se incalzeste si poate produce incendii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa incarci bateria si daca folosesti mult timp laptopul acasa, scoti bateria si stai pe cablu de alimentare.La fiecare saptamana bagi bateria si o lasi pana se descarca de tot.Inchizi laptopul si lasi bateria sa se incarce si apoi o scoti.Saptamana urmatoare faci exact la fel.Doar asa ai o baterie care... daca vei avea nevooie si peste 5 ani de ea sa pleci undeva cu laptopul, va fi buna.

| FataInNegru a răspuns:

E recomandat sa nu il lasi in priza. Si cand il folosesti, ori tine-l doar cu bateria, ori in incarcator, fara baterie. Altfe perioada de viata a bateriei scade si in 2-3 ani iti iei alta happy!