| Tweeden a întrebat:

Hey TPU!

De cateva zile mi-am cumparat un laptop nou de pe site-ul Pc Garage. Laptop-ul l-am primit preinstalat cu Windows 8.1 si cu antivirusul McAfee plus (pt un an). L-am testat cu filme, aplicatii, etc. si apoi am instalat vateva jocuri de pe Steam ( Dota si TF2 ).
A doua saptamana am fost scos din Dota si am vazut o notificare de la McAfee cum ca am fost infestat de troianul Artemis!
Eu am instalat cateva programe pe care le cunosteam si stiam ca nu aveau nici o problema.
Ce sa fac? Sunt foarte speriat! Nu vreau ca deja sa-l trimit inapoi la Pc Garage! Va rog ajutati-ma!

P.S.: V-am spus ca dau funda?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Pentru un simplu troian sa te sperii ca-l bagi iar in service? :)) Bine, termenul "Artemis" e folosit de catre antivirusul McAfee pentru virusi de tip necunoscut. Dar deh, e laptop nou, stiu feelingul.

Daca tu chiar doresti, iti poti descarca MalwareBytes si scanezi cu el. E un fel de antivirus pentru virusii mai complecsi: https://www.malwarebytes.org/. Apesi pe "FREE VERSION DOWNLOAD".

P.S.: Nu te speria in legatura cu virusii. Majoritatea daunelor facut de acestia pot fi reparate, in cel mai rau caz, prin reinstalare de Windows. La urma urmei, virusii tin de partea software.

| Tweeden explică (pentru miTzuliK93):

Multumesc pentru sfat!
Am instalat Malwarebytes, iar dupa o scanare mi-a spus ca e sigur si ca nu am de ce sa ma tem!

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

rolling on the floor))
fara suparere, esti penibil. Aia daca il duci in service ca ti-ai luat tu virusi, ti-l treimit inapoi, si platesti si drumul dupa.

| al3xander a răspuns:

Este un virus de tip adware, nimic grav doar reclame. dezactiveaza antivirusul si foloseste utilitara asta http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ ca sa scapi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ce trebuie sa faci adica sterge tot si instaleaza tot din nou o sa mearga si eu am patit.o

| Tweeden explică (pentru anonim_4396):

Am dezinstalat tot, iar dupa o scanare de la Malwarebytes, am aflat ca e sigur!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti instala de aici!
http://support.kaspersky.co.uk/10851
De preferat prima varianta de la Kaspersky. Bafta!
https://community.mcafee.com/thread/40179

| Tweeden explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am instalat Malwarebytes Anti-malware si mi-a spus ca e sigur si deci pot sta linistit si sa-mi vad de DotA.