| EmiliaSd88 a întrebat:

de ce mi se cere sa introduc parola cand accesez un fisier pdf? Am folosit respectivul fisier si acum cateva luni si nu mi-a cerut nimic. Care se presupune ca ar trebui sa fie parola? Si cum fac sa-l deschid daca nu o am?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

In momentul în care cineva creează un fișier PDF, nu neapărat cu Acrobat X, sau cu o imprimanta virtuala (PDF Creator, Amyuni PDF, Cute PDF Writer, etc) cat și cu nenumăratele programe echivalente (PDFxchange, PDF24, BullZip PDF, Primo PDF), exista opțiunea de a crea un fișier valabil fără parola un anumit interval de timp, (un anumit număr de zile), după care nu mai poate fi deschis fără parola introdusa de creator.
Sau la fel de bine poate seta ca fișierul sa poată fi deschis de maxim x ori, după care va cere parola.
Sunt masuri folosite sa limiteze răspândirea neautorizata a unor fișiere private ce au avut un target fix, sau ca măsură de protecție în caz de hac k ing.
Pana nu știi parola, sau pana nu o ghicești, nu poți accesa fișierul respectiv.
Nu întreba de metode de spart, exista, dar nu sunt eficiente.
Durează ani prin brute-force, in funcție de programul folosit și calculator, si bineînțeles parola introdusa.
Pana nu cunoști măcar lungimea exacta a parolei și primele doua caractere, te obosești și cu metode de genul degeaba.

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Dezinstaleaza programul cu care te uiti si pune ultima varianta de la Adobe Reader.

| stancuprint a răspuns:

Sau persoana care a creeat acel fisier PDF a pus mai nou o parola. Dar exista programe pe net, care poti decrita parola la acel fisier. DSi eu am patit la fel cu un document PDF. Spor!