| ionucmarele a întrebat:

Ieri am comandat o tableta de la emag si pe maine trebuie sa ajunga dar intrebarea mea este cum pun internet pe ea: are wifi si am internet de la upc deci imi cumpar un router wirles dar cum il instalez ca sa am net la tableta, smartphone etc va rog ajutati-ma dau funda si vot nu ma pricep va rog mult

4 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Trebuie să instalezi router-ul. Cu tableta e mai ușor să te conectezi. Router-ul vine cu CD de instalare. Urmezi instrucțiunile. Routerul trebuie instalat pe un PC. Deci pui modemul la router, conectezi toate cablurile pentru instalare, instalezi, trebuie să ai grijă la setări, poți să ceri de la cei de la UPC ce setări să scrii când instalezi router-ul, dacă nu reușești. Numele rețelei Wireless care o creezi când instalezi router-ul trebuie să fie clar. Parola, să nu o uiți căci îți trebuie când vrei să conectezi tableta (activezi WI FI). Dacă reușești să instalezi router-ul, apoi nu-ți mai trebuie cablu. Se conectează și calculatorul și tableta prin Wireless.
Succes!

| lastmanalive a răspuns:

Daca ai deja cumparat modemul pentru internet, trebuie sa il conectezi la router, iar apoi pe tableta( care banuiesc ca are sistem de operare Android), in primul meniu, (ala dupa ce deblochezi tableta) trage cu degetul bara aia de sus, si acolo o sa vezi unde scrie Wi-Fi.Acolo trebuie sa apesi si se activeaza. Inca nu stiu daca ti-am putut fi de ajutor, da-mi ceva detalii despre tableta. big grin

| ionucmarele explică (pentru lastmanalive):

Este un Allview alldro speed cu android 2.3 etc este o tableta ieftina dar sunt copil si inca nu am nevoie de ipad sau altele mai incolo.

| Ravash_Mihai_1993 a răspuns:

Este simpu daca ai router te iei dupa instructiuni bagi ip-ul si astepti urmezi pasi si voila