Întrebare recomandată | Cadillac a întrebat:

Ieri am dat comanda de un sistem Logitech z506 de pe flanco si am o intrebare despre sistem.Am citit undeva ca chit ca are 5 sateliti in winamp si in alte programe s-ar auzi doar 2.Este adevarat? Sistemul este 5.1 si eu am placa audio incorporata, imi trebuie o alta placa de sunet pentru a se auzi toti sateletii?

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Nu e adevarat.Cuplezi doar cablul verde la sistem si la pc si pe celelalte cabluri(rosu si albastru cred)nu le conectezi.Asa o sa se auda toti satelitii

| Cadillac explică (pentru hp8510p):

Mersi, deci nu ar trebui sa am probleme nici cu placa de sunt, nu?

| hp8510p a răspuns (pentru Cadillac):

Nu.Dar daca vrei sa folosesti sistemul la adevaratul lui potential cumperi si o placa de sunet dedicata.Si nu mai folosi Winamp, mai bun este Aimp3, reda sunetele mai bine

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Este adevarat si logic pe deasupra! Un semnal stereo nu se poate auzi in 5.1 boxe. Ca e stereo! Numai daca boxele stiu prologic si multiplexeaza canalele, facand dintr-un semnal stero 5.1. Da ala e un amalgam de sunete, nu un 5.1 curat! Si nu e nici cazul acestor boxe! Vei auzi 5.1 numai la filme cu coloana sonora DTS sau Dolby 5.1. Muzica o vei asculta stereo! Sau iti iei asa ceva: http://www.emag.ro/boxe-logitech-5-1-z906-500w-rms-980-000468/pd/EJF3DBBBM/
Care stiu nativ DTS, Dolby si Prologic!

| Cadillac explică (pentru K0sti):

Deci explica-mi ca la prosti, eu daca voi pune un film, voi asculte o melodie pe youtube... etc.Se vor auzi doar 2 boxe sau toate 5?

| K0sti a răspuns (pentru Cadillac):

2 boxe! Ti-am explicat mai sus! Daca filmul are coloana sonora DTS 5.1 sau Dolby 5.1 vei auzi 5.1! Daca nu...nu. Doar stereo! Adica mai exact 2.1! Pe Youtube la fel, 2.1!

| Cadillac explică (pentru K0sti):

Si ce ar trebui sa fac ca sa se auda toate cele 5 boxe?

| K0sti a răspuns (pentru Cadillac):

Nu ai ce sa faci!

| Cadillac explică (pentru K0sti):

Un prieten are acelasi sistem si chiar acuma l-am sunat si mi-a spus ca i se aud toate boxele si are placa audio la fel ca a mea, incorporata! Maine imi vine sistemul, abia astept sa vad cum se aud...(2 sau 5 boxe)
Daca zici ca se aud doar 2 astia de ce naiba au pus 5 boxe?

| K0sti a răspuns (pentru Cadillac):

Ti-am spus de ce, pentru filme, jocuri! Auzi 5.1 dintr-un semnal stereo numai daca boxele stiu prologic, sau placa de sunet!

| Cadillac explică (pentru K0sti):

Ultima intrebare:Ce inseamna prologic si mai te deranjez maine sa iti spun daca ai avut dreptate sau nu.

| K0sti a răspuns (pentru Cadillac):

Ti-am spus mai sus! Primul raspuns! Dolby Pro Logic iti transforma o sursa stereo intr-una 5.1. Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Pro_Logic

Ma cauti aici: http://www.epasystems.ro/

| uninvited66 a răspuns:

Foloseste AIMP-u, Ia o placa Sound Blaster de la Audigy ( sunt optimizate foarte bine pentru 5.1 si au si preturi mici). Nu face improvizatii cu sistemul ala, iti bati joc de el.