| FuckingContra a întrebat:

Imi apare ecran albastru la calculator si spune asa: Beginning dump of physical memory. Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technicalsupport group for further assistance

Am incercat sa-i dau sa nu se mai restarteze dar nu merge

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Codul C000021a șiC00000005 se referă la Win Log On, respectiv eroare de aplicație/ sistem. Fără această aplicație Windows-ul nu poate funcționa și se datorează distrugerii sistemului(fie de la malware fie din cauze „naturale"(așa e creat Windows-ul să se distrugă în timp ca să te oblige(speră ei) să cumperi din-nou licența))
-Remediu.Reinstalare Windows, dar nu înainte de a dezinfecta datele stocate pe hard disc.
Codurile 0x7c9106c3 și 0x0052f074 se referă la erori de drivere sau conflicte între driverele sistemului și hardware-ul calculatorului.Cauza ar fi instalarea driverelor neconforme provenite de pe internet pe Windows, nu a celor din automatic updates/optionals updates sau mai nou ce vin la important updates
-Remediu.Reinstalare Windows, dar a NU se folosi driverii de pe internet, ci cei ce vin prin automatic updates, asta pentru a evita în viitor aceasta problemă
Pe scurt, problema nu este hardware ci una software. Dacă nu detii cunoștințele necesare pentru a reinstala corect Windows, dar corect nu ca românu' atunci recomand un service autorizat.Prețul pentru așa ceva pleacă de la 80 ron(manopera) la care se adaugă costul licenței Windows.Succes

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nasty....Problema ce o ai la pc necesită investigații deoarece poate fi o problemă de la windows sau o problemă din partea electronică a calculatorului(memorii ce s-au defectat sau hardul, etc). Cheia este în acel cod dat la ecranul albastru. Dacă deții un minim de cunoștințe atunci folosește blue screen view și vezi acel cod. Postează codul aici, iar în funcție de el îți pot spune mai precis de unde ar fi problema.Succes

| FuckingContra explică (pentru DeyCj):

Asta e tot ce scrie acolo:
Stop: C000021a (fatal system error)
The windows subsystem system process terminated unexpectedly with a status of C00000005 (0x7c9106c3 0x0052f074)
Beginning dump of physical memory. Physical memory dump complete. Contact your system administrator or technicalsupport group for further assistance

| DeyCj a răspuns (pentru FuckingContra):

Codul C000021a șiC00000005 se referă la Win Log On, respectiv eroare de aplicație/ sistem. Fără această aplicație Windows-ul nu poate funcționa și se datorează distrugerii sistemului(fie de la malware fie din cauze „naturale"(așa e creat Windows-ul să se distrugă în timp ca să te oblige(speră ei) să cumperi din-nou licența))
-Remediu.Reinstalare Windows, dar nu înainte de a dezinfecta datele stocate pe hard disc.
Codurile 0x7c9106c3 și 0x0052f074 se referă la erori de drivere sau conflicte între driverele sistemului și hardware-ul calculatorului.Cauza ar fi instalarea driverelor neconforme provenite de pe internet pe Windows, nu a celor din automatic updates/optionals updates sau mai nou ce vin la important updates
-Remediu.Reinstalare Windows, dar a NU se folosi driverii de pe internet, ci cei ce vin prin automatic updates, asta pentru a evita în viitor aceasta problemă
Pe scurt, problema nu este hardware ci una software. Dacă nu detii cunoștințele necesare pentru a reinstala corect Windows, dar corect nu ca românu' atunci recomand un service autorizat.Prețul pentru așa ceva pleacă de la 80 ron(manopera) la care se adaugă costul licenței Windows.Succes

| RAY a răspuns:

Memoria ram e defecta sau in rare cazuri hardul

| gelu1970 a răspuns:

Blue screen of death
ai un component defect, sau ai instalat ceva ce nu e compatibil cu sistemul tau:
un driver, o aplicatie, etc.
atunci cand iti apare ecran albastru, in randul al doilea, de regula iti scrie ceva cu litere majuscule. e motivul pentru care ti se restarteaza. noteaza ceea ce scrie si posteaza.