| justme2226 a întrebat:

Îmi apare întruna American Megatrends pe PC și am încercat toate combinațiile de la tastatură și nu pot intra in BIOS. Când dau pe Delete îmi apare tot American Megatrends dar fără acel mesaj lung...ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

ATENTIE! Urmeaza sfaturile de mai jos doar daca te pricepi. Daca nu, cere ajutor unui prieten sau du-te la un service.

1. Cu PC-ul oprit, deschizi carcasa, cauti pe placa de baza un conector cu trei pini, cu inscriptia "Clear CMOS". Muti jumper-ul de pe pozitia 1-2, pe pozitia 2-3 si pornesti PC-ul. Il lasi cam 10 secunde, il opresti, schimbi jumper-ul pe pozitia initiala si la pornire, apasand tasta "Del" ar trebui sa intri in BIOS/UEFI.
Este de preferat sa ai manualul placii de baza, acolo se specifica clar unde se afla conectorul "Clear CMOS".

2. Daca nu gasesti conectorul "Clear CMOS", atunci, tot pe placa de baza, exista o baterie (ca cele pentru ceas). Cu o surubelnita fina, scoate-o din soclu si scurt-circuiteaza contactele (din soclu). La fel, asteapta cam 10 secunde, pune bateria la loc si porneste PC-ul.

In ambele situatii, BIOS-ul va fi resetat la configuratia "de fabrica", deci se poate sa ai nevoie sa faci ajustari. La fel, manualul placii de baza este de mare ajutor, fiecare optiune fiind explicata clar.

| justme2226 explică (pentru JackR):

Mersi mult

| JackR a răspuns (pentru justme2226):

Inteleg ca s-a rezolvat problema. Cu placere!

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pornesti pc si inainte de a aparea orice imagine trebuie sa clicuiesti tasta: Esc daca nu merge atunci iei la rand toate tastele de F1, F2... sau Delete! Bafta!