| Floreenofficial a întrebat:

Imi expira antivirusul, ce antivirus imi recomandati si de unde sa-l downloadez?(gratuit).Va rog frumos nu imi recomandati sa cumpar cand stim cu totii ca sunt atatea site-uri de unde se pot downloada. Vreau sa spun ca am avut mai demult BitDefender si mergea foarte greu asa ca as vrea altul.Si alt amanunt daca ajuta cu ceva este ca am laptop...
Multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Îti recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 7 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale. Succes şi numai bine!

19 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Sursa: http://www.tpu.ro/......y-sau-avg/

Cel mai bun este Avira, si nu spun eu asta ci av-comparatives.org, cel care face testele dintre antivirusi. Dupa Avira urmeaza Avasta, la o distanta foarte mica unul fata de celalalt. Ce trebuie sa stii e ca Avast are o rata de detectie foarte mare, iar varianta gratuita oferita de catre Avira, este de nota 10+. Avira este folosit si de mari companii.
Ce trebuie sa stii?
1. Avira e cel mai bun, dovedit (atat free cat si pro)
2. Avira se descarca de pe pagina oficiala (avira.com)
3. Avira se instaleaza in doua moduri. Este foarte important cum instalati avira, deoarece in asta consta punctul lui forte. Primul mod este: Normal start - inseamna ca Avira va porni normal ca celelalte aplicatii; si al doilea mod este: Secure Start - Avira va porni inaintea tuturor aplicatiilor; (recomand instalarea Secure Start)
4. Consuma foarte putine resurse; nici nu se simte;
5. Trebuie setat, inmediat dupa ce l-ai instalat;

Daca nu va descurcati cu instalarea aveti un clip video aici: http://www.videotutorial.ro/? p=2168

Aici aveti testul din martie 2012, realizat pe 20 de antivirusi: http://av-comparatives.org/......ntl_en.pdf

| Floreenofficial explică:

Wow! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! big grin

| Floreenofficial explică (pentru Floreenofficial):

Nu stiu ce e cu wow-ul... duce la un joc.n-am vrut asta.scuze.

| MMihai a răspuns (pentru Floreenofficial):

Treci pe linux-uri : Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux și nu ai nevoie de antivirus.
Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux sunt sisteme de operare, așa ca și Windows, dar sunt gratis, iar softurile pentru ele sunt tot gratis.
Deci citește pe net despre Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux.

| Magnifico a răspuns:

Eu folosesc Avira.Sunt mai multe si Avast-ul e bun happy

| Pearl01 a răspuns:

Nu conteaza pentru antivirus ca ai laptop sau calculator. Unde il poti downloada? De pe internet...scrii la google numele antivirusului si sunt atatea pagini de unde il poti lua gratuit. Eu am folosit cateva antivirusuri iar cele mai ok sunt: Comodo, Avast, Norton si Kasperky. Acum depinde de ceea ce vrei.

| bubbiubbi a răspuns:

Avast happy eu il am de 2 ani si nu am avut nicio problema... Este bun.
funda?

| stefanutzstefan a răspuns:

Aviraaaaaaaaaa

| VintageRed a răspuns:

Cel mai bun! De ăsta am şi eu pe laptop şi sunt foarte mulţumită! Succes! Fundă?

| Dragos00098 a răspuns:

BitDefender. Ai putea sa-ti cumperi, eu am de 4 ani BitDefender si e ieftin. Funda?

| Cristina11r a răspuns:

Eu am Avira, dar a expirat si trebuie sa mi-l iau din nouwinking

| DomnulPinguin a răspuns:

Karsperski

| TheAtheist a răspuns:

Security Essentials de la Microsoft.
Este gratuit nu consuma resurse, nu expira.
Doar o conditie, trebuie sa ai Windows-ul activat.
Sper ca asta nu este o problema.
Descarca-l de aici:
http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows/products/security-essentials

| alfa12 a răspuns:

Eu iti recomand AVG 2012 Free sau Iobit free care vine impreuna cu Advance sistem care 6 free (Sau daca vrei versiunea pro iti dau eu licensa)
CC52B-28CB1-DAF12-A96D6 asta e licensa pentru Advance S.C. 6

| Floreenofficial explică (pentru alfa12):

Multumesc pentru raspuns! happy

| alfa12 a răspuns (pentru Floreenofficial):

N-ai pentru ce
An nou fericit
Apropo data de azi e 1.1. 2013

| Floreenofficial explică (pentru alfa12):

Mersi la fel!

| marius941 a răspuns:

Iti recomand esetul, eu am eset 4 si merge foarte bine, am tot laptop, doar ca la eset 4 o sa trebuiasca atunci cand cere el sa ii faci o actualizare cu un username si password. daca vrei sa iti pui esetul(parerea mea e ca e cea mai buna solutie pentru laptop, esetu si malware bites anti malware) ti le pot da eu cu cea mai mare placere, si iti furnizez username si pass de cate ori ai nevoie

da-mi add pe mess marius94_hd si vorbim, iti dau antivirusu, e 100% safe decat sa iei ce gasesti pe net.

| marius941 a răspuns:

Esetul e cel mai ok, deoarece lucreaza pe baza de semnaturi(adica pe romaneste prinde orice virus).are si o optiune de portectie web, si nu iti lasa nimic virusat in pc din ce descarci tu.nu consuma prea multe resurse.am avut si eu avg si avast, si dupa ce mi-am pus esetu mi-o gasit vreo 15 virusilaughing

daca vrei esetu, da-mi add pe mess marius94_hd

funda:*