| Anonym985544 a întrebat:

Imi puteti da o parere despre tastatura Redragon Asura? nu am gasit nici un review pentru ea si chiar vreau sa o cumpar.

Asa arata tastatura ca sa nu fie confudata cu alt produs Redragon: http://www.eagletec.com/......K501-1.jpg

Răspuns Câştigător
| LilTunechi a răspuns:

Pro:
Azi mi-a venit este foarte fiabila, te obisnuiesti cu ea foarte repede adica in 5 minute si scriu mai bine decat pe vechea tastatura, culorile sunt frumoase insa nu sunt uniforme adica la (W A S D) si la 0 9 sau la Insert Page up ma rog mai la toate in partea de sus apare o mica umbra deci o iluminare undeva la 80-90% dar este ok se vad bine...doar vizual arata mai putin atragator insa de vazut se vad fara probleme... butonul de intensitate este foarte ok si foarte folositor, la dragon fiind transparent se vede backlightul care prezinta niste buline si arata ciudatthinking insa este ok
Tastele sunt superbe materialul este excelent parca ar fi de cauciuc sunt plate spre putin apasate(nu cu burta) si sunt superbe deci tastezi pe ele excelent au un feeleing super si un zgomot redus fata de o tastatura normala sa zic asa... zgomotul garantat sub cel al unei tastaturi mecanice sau a unei tastaturi low budget de la magazinele astea stradale(tastaturi la 30-40 de leihee hee)
Tastatura in sine este greluta si mare insa perfecta adica marimea si greutatea sunt numai bune sta bine pe masa si este ok
Suprafata tastaturii este lucioasa nu mata asa cum arata in poze insa nu ma deranjeaza este mai atragatoare asa
Daca citesti manualul te descurci binisor cu tastele macro
Intr-un cuvant nu stiu ce sa zic adica este o tastatura buna dar nu sunt sigur ca merita 215 lei...eu am luat-o de black friday cu 99 de lei si sigur merita insa asa nu stiu ce sa zic
In 200-250 gasesti alte tastaturi mai bune ramane sa decideti voi ce alegeti insa tastatura este destul de ok sa vedem cum va fi si in timp

Contra:
Iluminarea nu este 100% buna adica are mici umbre pe taste dar nu incurca la utilizare ci numai ca aspect cand este aprinsa
Butoanele de la G1 la G8 precum si cele 4 de sus sunt dintr-un material prost si sunt foarte slabe calitativ... unele se apasa greu(nu la mine) unele raman apasate(la mine G1) deci nu sunt chiar ok... daca ar fi fost din acelasi material ca si tastele normale ar fi fost super
Tasta space la mine este putin enervanta cand o apas suna a gol sa zic asa...adica acel sunet de arc care revine la pozitia initiala este super enervant o s-o scot sa vad poate scap de sunetul asta tampithee hee)
Piciorusele de ridicare sunt foarte proaste mici subtiri slabute sigur se rup daca tii mana pe tastatura sa te odihnesti
Palm rest-ul este atragator insa mai mare la mijloc unde nu tii mana iar langa mana stanga nu ai mai deloc si deci nu are un confort superb insa nici nu deranjeaza...dar ar fi fost frumos un palm rest ca la Gigabyte k8100
Nu are led pentru scroll lock
Tastele macro nu sunt iluminate...(cele 4 de sus sunt dar numai cu alb care trecand prin plasticul lor arata rosu(nu au aceiasi culoare cu tastele dar macar sunt iluminate mna)
Tastele Enter Backspace Shift Ctrl Space Caps Lock Alt sunt mai putin iluminate decat celelalte si este cam aiurea sunt iluminate cam 50-70% din suprafata totala deci intr-un cuvant iluminarea este frumoasa insa nu este 100% nu cuprinde intreaga tasta din pacate dar cum am zis de vazut se vede...strica numai ca design

Altele:
O tastatura ok nu stiu ce sa zic in banii acestia nu sunt sigur ca merita daca o prindeti la o reducere substantiala(peste 30-40% zic) cred ca meritabig grin
Te obisnuiesti foarte rapid cu ea la scris si jocuri orice...
Tastele au un feeling si un feedback foarte ok placute la atingere si te fac sa vrei sa scrii sau sa te joci mai mereu(mai putin Space care la mine este cu ceva probleme arcurile suna super aiurea)

| Anonym985544 explică (pentru LilTunechi):

In legatura cu pretul, am gasit-o cu 100 de lei la Black Friday altfel nu as fi cumparat-o.

2 răspunsuri:
| LilTunechi a răspuns:

Salut te ajut cu un review a cuiva de specialitate si cu parerea mea...iar daca vrei iti pot recomanda un site de unde sa o cumperi:D
http://www.mygarage.ro/......asura.html