| Frank51 a întrebat:

Imi recomandati o placa video ca sa joc majoritatea jocurilor pe mediu 1366x768? Nu vreau 1050ti sau nimic din ultima generatie. Ce ziceti de gtx 950?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e o placa rea dar e o generatie mai veche, nu inteleg de ce nu ceva nou dar un pic mai scumpa

https://www.youtube.com/watch?v=MLMpx-ijgr4

Cel mai slab mediu al acestuia, de 1080p, a venit în Crysis 3, unde a reușit o viteză de 38 de picături, iar cea mai bună medie a lui Full HD era în Batman Arkam Origins, unde a realizat un monstru de 108fps. Ambele rezultate asigură un gameplay unic pe ecran, deși titlurile mai dure au văzut frameratele minime ale lui GTX 950 scăpând puțin. Bioshock Minimul său minim de 26fps este puțin sub figura 30fps pe care o prefer, și ar putea gestiona numai 22fps în Pământul din mijloc: Umbra lui Mordor. Rezultatele de genul asta nu vor provoca altceva decât bâlbâiuri ocazionale, dar a trebuit să schimb puțin setările grafice pentru a obține jocuri care rulează cu o netezime impecabilă.

Cu toate acestea, GTX 950 a învins în mod convingător R7 370 la 1080p. Media Crysis 3 de 38fps este de trei cadre înaintea cărții AMD, iar scorul de top de la tabelul de 108fps în Batman a depășit cu ușurință 84fps-ul de la R7 370. GTX 950 a trecut prin Metro: Last Light la 54fps, în timp ce Radeon a căzut cu 46 cadre pe secundă.

Cardul Nvidia a căzut doar în spatele hardware-ului AMD din Middle Earth: Shadow of Mordor. GTF 950 de 22fps și 40fps mediu nu a putut concura cu R7 370 34fps minim și 49fps medie.
image: http://ksassets.timeincuk.net/......x489-3.png

Nvidia GTX 950
GTX 950 este conceput pentru un gameplay de 1080p, dar am testat titlurile la 2.560 x 1.440 pentru a vedea dacă pot fi redate. Ea a reușit să joace în patru dintre titlurile mele de test, cu cel mai bun ritm care vine în Batman cu o medie de 63fps. Dominarea lui GTX 950 asupra modelului R7 370 a continuat la această rezoluție superioară - cardul Nvidia a căzut în urmă numai în Pământul de la mijloc: Umbra lui Mordor, unde media de 26 de secunde nu a reușit să țină pasul cu rezultatul de 32fps al lui Radeon.

În alte jocuri, totuși, nu a putut funcționa fără probleme la 1440p. Titluri mai dure, cum ar fi Crysis 3, au văzut că GTX 950 alunecă la viteză minimă și medie de 16fps și 23fps. Acest card va juca unele jocuri la 1440p, dar multe dintre ele nu vor fi difuzate cu ușurință decât dacă setările grafice sunt tonificate în jos.

GTX 950 a fost înaintea modelului R7 370 în aproape fiecare punct de referință. Nominalizarea Nvidiei a fost ilustrată în testele noastre sintetice: scorul său 3D Mark Strike de 5.809 a bătut ușor cele 4.969 marcate de Radeon. În Unigine GTX a avut o medie de 28, 1 fps, ceea ce a fost de patru cadre mai bun decât cardul AMD.

Cardul lui Nvidia a făcut toate acestea în timp ce se dovedește mai frugal. Puterea sa inactivă de 61 W este mult mai bună decât cerința de 96 W a cardului AMD. La vârf, modelul GTX 950 din interiorul platformei mele de testare a necesitat 171 W - din nou, mult mai puțin decât 192 W de R7 370.

Alte lucruri de luat în considerare
Lipsa unui design de referință Nvidia pentru GTX 950 înseamnă că partenerii de bord pot fi imaginativi cu cardurile proprii. Asta înseamnă că există deja o cantitate imensă de varietate disponibilă.

Cardurile sunt disponibile la prețuri între 126 și 150 de lire sterline, iar modelele vin în designuri duble cu ventilatoare mai lungi sau în incinte mai mici cu un singur ventilator care se vor potrivi în spații mai stricte. În timp, nu mi-aș fi surprins dacă versiunile pasive au început să apară pentru utilizarea în sistemele silențioase - la urma urmei, GTX 750 Ti a fost făcută ca un card fanless de către unii parteneri.

Aproape toate cardurile GTX 950 disponibile sunt overclockate, însă situația de aici este puțin cam tulbure. Produsele mai ieftine de la Palit, Gainward și Gigabyte stimulează doar miezul între 2MHz și 40MHz fără o creștere a memoriei. Sunt mici trucuri care nu vor avea un impact semnificativ asupra gameplay-ului.
image: http://ksassets.timeincuk.net/......x635-3.png

Nvidia GTX 950
Alte cărți au modificări mai ambițioase. Un model EVGA vine cu un miez stimulat la 1, 152 MHz, iar o altă cartelă a firmei rulează la 1, 165 MHz. Cele mai bune overclock-uri se găsesc pe carduri mai aproape de £ 150: un model Zotac are un nucleu la 1, 203MHz și memorie la 7, 020MHz.

AMD R7 370 nu este la fel de versatil. Tablourile partenerului de consiliu tind să fie mai mari, iar cel mai ambițios chip îmbunătățit îmbunătățește miezul de la 975MHz la 1. 050MHz, cu memorie îmbunătățită de la 100MHz la 5700MHz.

Oricine cumpără la capătul de sus al benzii de preț a lui GTX 950, atunci să fie conștient de următoarele carduri din gama Nvidia și AMD. Cele mai ieftine carduri GTX 960 costă, de asemenea, £ 150, iar cel mai accesibil Radeon R9 380 este de £ 152.

Verdict
Nvidia și-a propus să construiască o cartelă accesibilă de 1080p cu GTX 950 și este un succes fără îndoială: este mai rapid decât R7 370 în aproape fiecare punct de referință, fără a mai costa, și chiar a luat mizeria să se ocupe de unele jocuri la 1440p. Multe dintre caracteristicile software-ului Nvidia sunt concepute pentru a ajuta jucătorii MOBA, dar acest card are performanța de a excela cu orice gen la Full HD. GTX 950 este liderul pieței atunci când vine vorba de unitățile de procesare grafică accesibile de 1080p.

Read more at http://www.trustedreviews.com/......ce-gtx-950

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Rating: 2 din 5
Pro:
Consider ca aceasta placa este decenta. Pretul mare probabil ca este justificat de producatori prin noutatea modelului.

Contra:
Pretul este foarte mare in comparatie cu performanta pe care o ofera. Pe scurt placa este foarte in urma. Si de ce zic asta. Majoritatea stim ca cel mai imp la o placa video e latimea de banda si nu memoria. Placa asta are 2gbddr5 pe 128 cu o latime de banda totala de 105 gb/s. Bun, Un gtx 480 din 2010 sh de pe exbay are 1.5 gb ddr5 384 bit cu o latime totala de banda de 177GB/s si costa cu tot cu transport din sua sau Anglia 420 de lei. Performanta aproape dubla si pret aproape la jumate. Mai e desigur problema garantiei dar daca o luati de la un vanzator cu calificative de incredere sunt o sa va tina mult si bine

Altele:
950 sta mai bine la base clock ce-i drept dar 480u are aproape de doua ori mai multe cuda cores

https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Pro:
Am pus-o intr-un sistem cu un G4400 si 8 gb rami si pot sa spun ca am dat lovitura cu un sistem low budget.
Are dimensiuni mici si am putut sa o strecor intr-o carcasa relativ mica
Racire foarte buna in ciuda faptului ca are un fan (a atins 58 de grade cand am stresat-o putin pe 49% rotatii)
Nu necesita alimentare separata deci poate fi pusa fara nici o problema intr-un sistem mai vechi sau OEM

Contra:
Nu am, se descurca excelent cerintelor mele

Altele:

| denisTiky a răspuns:

Dar de ce nu vrei 1050ti? Sa stii ca nu e cea mai noua placa, daca te uiti acum pe pc garage nu mai gasesti nicaieri gtx 950, nici o versiune sub seria 10 de la nVIDIA nu mai o poti gasi pe pc garage si cred ca si pe eMAG.

Desi pentru unele jocuri, gen gta v, ets2, lol, dota, si multe altele merge fara probleme, chiar nu ai nevoie de mai mult, dar asta numai daca nu vrei jocuri mai noi de 2016-2017. Totusi daca nu ai un buget prea mare poti sa o cumperi pe asta, este sub gt 1030 (adica sub seria 10). Bafta!

| Frank51 explică (pentru denisTiky):

Este sub 1030 doar ca serie, ca performanta este peste 1030 cu vreo 35%.

| denisTiky a răspuns (pentru Frank51):

Da, exact... Mi se pare ca 1030 este gddr3 si gtx-ul este gddr5, si e o diferenta mare in fpsuri

| AlexDarius3 a răspuns:

E destul de buna, nu vor erge jocurile noi cu grafici extreme dar e buna.