| pombar a întrebat:

Imi spuneti va rog pe care trebuie descarcat bzeek sau connectify pentru o,de execonexiune wireless,de exemplu am net prin cablu pe pc si vreau sa imi transmit si la laptop, deci programul trebuie descarcat pe emitator sau receptor sau ambele? Si daca nu am pe pc placa de retea e vreo problema?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Dar eu vad ca tutorialul e destul de clar, totusi. (nu stiam de asa ceva)

Cu Bzeek creezi o retea wireless. Sunt 2 conditii: 1. Sa primesti net prin cablu si 2. PC-ul sau laptopul pe care-l instalezi sa aiba placa de retea. Asadar, nu il poti instala pe PC-ul tau, pentru ca tu ai zis ca nu ai placa de retea.

Conectify face in schimb acelasi lucru, iti da net prin Wi-Fi, dar transmitand mai departe semnalul Wi-Fi pe care-l primeste. Aici zice ca nu iti trebuie o placa de retea pentru asta, dar trebuie sa primesti net prin wireless ca s-o poti aplica.

Si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare oricare dintre programe trebuie instalat doar pe emitator din moment ce, atunci cand il instalezi, dispozitivul respectiv (PC sau laptop) creeaza respectiv transmite o retea wireless mai departe.

Mnah, ma scuzi, eu nu stiam de metoda asta...

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa-ti transformi laptopul intr-un HotSpot Wi-Fi
http://www.epasystems.ro/hotspot-wi-fi/

| miTzuliK93 a răspuns:

In primul rand, ca sa ai wireless pe o anumita raza, trebuie sa iti procuri un router de asa natura. Il montezi frumusel, il configurezi, si apoi intri pe laptop si cauti reteaua respectiva si te conectezi la ea, nimic mai mult cu bzeek sau conectify.

| pombar explică (pentru miTzuliK93):

Am vrut sa imi cumpar un router initial dar dupa aia am gasit dupa un lant de site-uri http://www.go4it.ro/......s-5074946/ si am inteles ca nu am nevoie de router neaparat pentru aceasta problema. Daca ai cunostinte la a ma ajuta, bine, daca nu, nu raspunde la ^tam^ cu ^dam^.

| pombar explică (pentru miTzuliK93):

Multam,mai lamurit.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru pombar):

Dar eu vad ca tutorialul e destul de clar, totusi. (nu stiam de asa ceva)

Cu Bzeek creezi o retea wireless. Sunt 2 conditii: 1. Sa primesti net prin cablu si 2. PC-ul sau laptopul pe care-l instalezi sa aiba placa de retea. Asadar, nu il poti instala pe PC-ul tau, pentru ca tu ai zis ca nu ai placa de retea.

Conectify face in schimb acelasi lucru, iti da net prin Wi-Fi, dar transmitand mai departe semnalul Wi-Fi pe care-l primeste. Aici zice ca nu iti trebuie o placa de retea pentru asta, dar trebuie sa primesti net prin wireless ca s-o poti aplica.

Si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare oricare dintre programe trebuie instalat doar pe emitator din moment ce, atunci cand il instalezi, dispozitivul respectiv (PC sau laptop) creeaza respectiv transmite o retea wireless mai departe.

Mnah, ma scuzi, eu nu stiam de metoda asta...