| doraz a întrebat:

Imi tremura imaginea pe monitor. Ce e de facut si care e cauza?

8 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Ar putea fi din cauza monitorului. Incearca sa verifici daca toate setarile pentru imagine sunt la parametrii optimi. Lucrul asta il poti face dand click dreapta pe desktop -> Properties -> Settings. Acolo verifica in primul rand la cat este setata rezolutia (screen resolution), in general, setarea optima a rezolutiei este cea de 1024 x 768 sau 1280 x 1024. Dar exista si unele monitoare care functioneaza normal la alta rezolutie decat una din cele 2.
Dupa ce ii setezi rezolutia optima (in caz ca nu era setata deja), da click pe settings -> monitor, acolo bifezi "ascundere moduri pe care acest monitor nu le poate afisa", si alegi valoarea de 60 de hertzi. Este foarte important sa ai instalat soft-ul monitorului, si driver-ul pentru placa video. Fara acestea nu vei putea seta niste parametrii optimi pentru redarea imaginii pe monitor.
Cam asta ar fi principalul motiv pentru care iti tremura imaginea. De la windows nu cred ca are ce sa fie, in cel mai rau caz poate avea o defectiune monitorul.

| illamyka a răspuns (pentru CosteaVlad):

Daca am facut ce ai precizat tu mai sus, dar nu imi apare partea aia cu "ascundere moduri pe care acest monitor nu le poate afisa" e de rau sau p[oate fi de la asta? in rest merci mult informatia ta imi este de un real ajutor

| CosteaVlad a răspuns (pentru illamyka):

Dacă ai un monitor LED rata de refresh o poți seta între 30-60 Hz, dacă ai LCD o poți lăsa pe 60, iar la CRT (monitoare de-alea mari ca televizoru) >60 Hz. În general ele oricum au protecţie, deci n-are ce să fie de rău. În principiu poţi încerca să-l lași la 60 Hz. Pentru siguranță poți să consulți meniul monitorului sau instrucțiunile care-au venit cu acesta, și ar trebui să găsești scris acolo undeva valorile recomandate pentru rezoluție (1024x768, 1280x1024, 1920x1080, etc etc), respectiv pentru rata de refresh (29Hz, 30Hz, 60Hz, 75Hz, 90Hz, etc).
Baftă! happy

kratos
| kratos a răspuns:

Schimbarea lui. Uzarea morala si fizica.
Daca ai garantie la el ai putea sa-l duci la garantie.

| hugo a răspuns:

Poate nu ai driverul de la placa video instalathappy

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Ori monitorul, ori placa video. Ia legatura cu cineva care se pricepe. Poti sa incerci sa conectezi alt monitor la unitatea ta si atunci iti vei da seama daca el este vinovat, sau poti incerca sa iei de la cineva pentru scurt timp o placa video compatibila cu a ta si sa faci proba in sensul acesta. Asa iti vei da seama exact de defectiune.

| Razvy197 a răspuns:

Si la mine se intampla la fel, dar ai sa iti spun cum. Am televizor langa calculator. Cand televizorul si calculatorul sunt deschise imaginea monitorului tremura :d, dar daca televizorul e inchis si calculatorul deschis, imaginea de pe monitor nu mai tremura:d:d

| Haprian_Adryan_1997 a răspuns:

Salut...
Am si eu o problema de genul, tremura iconitele de pe desktop si ferestrele când le deschid (spre ex. daca deschid my computer imi tremura fereastra, nu se vede nimic si nu pot accesa nimic, imi arata ca si cum calculatorul lucreaza fara sa ii dau vreo comanda).Va-si fi recunoscator daca m-ati ajuta.