| State_Andrei_1997 a întrebat:

In seara asta am schimbat cd-rw cu un dvd-rw si am mai pus doua placute de 512 mb ram. Am deschis pc-ul si totul mergea normal, doar ca imi arata ca am 1Gb de ram in loc de 3(mai aveam 2 inainte).Am scos cele doua placute pe care le-am adaugat si cand am dat sasa deschid pc-ul monitorul nu s-a mai aprins. Am inchis unitatea si cand am deschis-o din nou s-a simtit miros de ars. Intrebarea e:Ce s-a ars? Placa video (repet, nici macar n-am atins-o :3 ) sau placutele de ram(toate4?)?
Mentionez ca dupa ce am simtit miros de ars am pus mana pe placa video, care era rece si pe placutele de ram care erau usor calde.
Sa vedem cine ma ajutaa!

4 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Echinox are dreptate, e foarte posibil sa se fi ars procesorul, vezi tu, degeaba incerci sa imbunatatesti pc-ul cu ram in plus sau mai stiu eu ce daca celelalte elemente nu le suporta. Iar in cazul tau, procesorul nu a facut fata si ori s-a ars ori s-a supraincalzit si e pe moarte de acum. Totusi, data viitoare cand mai ajungi sa pui mana pe componentele interioare ale unui PC sau laptop, te sfatuiesc sa porti manusi chirurgicale(se gasesc la farmacie si costa maxim 70bani perechea) deoarece componentele unui pc sunt foarte sensibile la electricitatea statica, cu care fiecare om este incarcat.

| DjNick112 a răspuns:

Eu zic sa faci un test, scoate placutele de ram, si porneste pc-ul, ar trebui sa faca un zgomit, sa piuie (daca aidifuzorul ala mic montat in placa de baza) si daca piuie, inseamna ca totul e bine pana la ram (nu trebuie sa iti apara nimic pe ecran, doar sa piuie) si in cazul asta e de la ram, daca nu piuie, e mai delicata treaba, ar putea fi de la procesor

| State_Andrei_1997 explică:

Deci problema a pornit de la rami, nu? :3 Trebuia doar sa las dvd-rw si atat, ca doar aia imi trebuia :3 dar am zis ca nu strica un GB de ram in plus.O sa incerc maine sa inlocuies procesorul.

| EchiNoxD a răspuns:

Sa ars procesorul, dar vezi ca a afectat putin si placutele de ram, sper ca le-ai scos dupa ce erau calde!