| Catalion a întrebat:

In timp ce jucam un joc mai vechi, calculatorul s-a blocat si a fost nevoie sa-l inchid fortat. Acum de fiecare data cand da sa porneasca, se opreste singur si porneste iar, pe urma iar se opreste singur. Pana nu il opresc eu de tot tinand apasat pe buton, face incontinuu asa. Vad ca se invart toate si sursa de gaming nu o am de multa vreme. Care o fi problema?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Trebuie testate pe rand componentele esentiale:
In primul rand, sursa.

In al doilea rand, stocarea (HDD/ SSD).

Apoi tastatura. Am avut o problema aproape identica in 2010, si a fost tastatura (contact imperfect al cablului).

Daca nu sunt acestea 3, poti miza destul de sigur pe placa de baza.

Procesorul si placa video, precum si RAMul, pot fi lasate la urma, problemele de RAM se manifesta de obicei prin lipsa imaginii pe monitor (dar nu numai, in anumite conditii poate cauza si blocaje/freeze).

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am patit exact si eu asta o data. Cauzele pot fi multe, cea mai nasoala si costisitoare ar fi sursa, cea mai ieftina si lejera cauza ar fi hdd-ul sau ssd-ul, la mine a fost de la hdd atunci. Cred ca si de la placa de baza poate fi.

| Catalion explică (pentru Drimmero):

La tine a fost doar sursa?

| Drimmero a răspuns (pentru Catalion):

Nu, hdd era defect si a trebuit doar sa iau altul nou si sa pun windows-ul, atat.

| Catalion explică (pentru Drimmero):

Am rezolvat. Le-am incercat pe toate. Am tinut apasat pe butonul de pornire dupa ce am scos totul din priza ca sa nu ramana electricitate statica. Nu a mers. La unii da. Am schimbat placa video si sursa cu cea veche. In acelasi timp si nu numai. Nu a mers. Mi-am zis ca poate chiar este de la placa de baza. Mi-a trecut prin cap ideea sa schimb placutele de ram invers in sloturi si sa scot acea baterie bios si sa o pun la loc. Nu stiu care din astea doua a fost cauza, dar porneste acum. Era culmea sa se arda sursa ca e destul de noua si pene de curent nu au fost. E aiurea.

| NLS a răspuns:

Verifica si daca nu ai fluctuatii de curent.
PC-urile sunt putin mai sensibile decat alte electronice sau electrocasnice, gen TV.

| gabicoo a răspuns:

Mergi cu el la un service!

| Scorillo a răspuns:

Sursa defecta. dar pot fi si alte cauze. curata cooler-ele schimba pasta termica, incearca sa-l pornesti in configuratie minima - fara hdd ssd cd...

| Catalion explică (pentru Scorillo):

Este curatat, cu pasta schimbata.