| EmanuelEmy7 a întrebat:

Daca mi s-a blocat laptop-ul si am fost nevoit sa-l opresc din buton tinand apasat, il afecteaza?

12 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Da! Hard Disk-ul.

| EmanuelEmy7 explică (pentru CPAElites):

Nope, uita-te la primul raspuns! big grin

| LinxCont a răspuns:

Tinand butonul apasat mai mult timp, se opreste brusc curentul, ceea ce poate duce, dar nu in mod necesar, la aparitia erorilor pe hard disk. Se pot pierde fisiere, se pot corupe altele, insa nu ai ce sa-i faci, daca e blocat. E singura metoda de a opri laptopul.

In mod normal, la o apasare scurta, ar trebui sa se opreasca laptopul, chiar din windows. Daca windows-ul e blocat, atunci la o apasare scurta nu se intampla nimic, windows-ul nu poate prelua comanda de inchidere sigura cu salvarea fisierelor de la buton si atunci butonul se apasa lung, curentul se opreste si se pot pierde fisiere.

| EmanuelEmy7 explică (pentru LinxCont):

Mai e ceva! Nu porneste touchpad-ul si mouse-ul normal cand se deschide windows-ul, fara sa apas start din tastatura. Cum pot rezolva asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Poate fi o eroare de hard disk.Iti scriu asta dupa ce ti-am raspuns in privat la aceasta problema. Deci sa reparam erorile de hard. My Computer-local disc C (click dreapta)-propietes-tools-check now.Bifezi ambele patratele si dai start. Daca iti apare o noua fereastra dai ok si restartezi PC-ul.La repornire Windows-ul incepe sa repare erorile de disk in 5 pasi.Lasi sa isi faca treaba atat timp cat este nevoie. Timpul reparatiei depinde de cate erori sunt.Reporneste singur si intra in windows tot singur. Daca nici asa nu se rezolva, incerci cu programul winfix. Daca nici asa nu mereg, atunci reinstaleaza windows-ul cu atentie. Dupa reinstalare, activezi si updatezi din windows update.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Da,daca tii apasat continuu pe butonul power si inchizi pc-ul, hard-ul va fi afectat.In halul asta la repornire vei fi intampinat de binecunoscutul mesaj „Start windows normaly". Pentru ca wwindows-ul nu s-a inchis corect.programe sau alte procese care rulau, nu s-au inchis si la repornire, windows-ul intra in eroare. Poate si de-aia nu iti functioneaza touchpad-ul si mous-ul corect.

| LinxCont a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Daca touchpadul are driver pe dvd sau pe site-ul laptopului, atunci reinstalarea driverelor pentru touchpad ar putea rezolva problema. La fel, reinstalarea windows-ului e foarte buna.

| EmanuelEmy7 explică (pentru anonim_4396):

Ok

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, daca faci asta odata la nu stiu cat timp nu daca o face des afecteaza sistemul de operare

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Atat timp cat nu faci din asta un obicei, nu are cum sa fie afectat laptopul.