| GeorGEBlaCKRidER a întrebat:

In urma cu cateva luni, 1 an (daca nu mai mult, pentru ca m-am obisnuit asa si am uitat exact data) calculatorul a inceput sa se reseteze de fiecare data cand procesorul avea ceva de facut.
Daca lasam calculatorul nefolosit 5-10-15 minute si dupa ii dadeam ceva de lucru,de obicei restrans la paginile de internet,se reseta.

Îl lasam sa se reporneasca,cand deschideam adresa de net, nu se incarca pagina cateva secunde, dupa se încărca brusc, ceea ce din nou provoca repornire.

Câteodata facea asa de 2-3 ori si dupa ramanea pornit, dar la fiecare deschidere de noua pagina stateam ca pe coji de oua, cu speranta sa nu se reporneasca.
Cateodata se repornea si de la simpla incarcare a comentariilor pe Youtube.

La un moment dat nici nu mai pornea calcultorul, dupa 3-4 secunde de la pornit se oprea singur. Daca-l porneam din nou, facea la fel.
Asta s-a rezolvat cand electronistul a descoperit ca procesorul se supraincalzea si pasta dintre racitor si procesor a fost uscata.

Dar problema repornirilor ramane.
Acum o satapamana sau doua, calculatorul a facut o "criza de nervi" si mi s-a resetat de vreo 20 ori in 4-5 ore.
Majoritatea timpului ala a mers intr-una fara probleme,in rest,la fiecare cateva minute se repornea.

Dupa o astfel de repornire,mi-a aparut mesajul "profilul nu se poate incarca din cauza ca e "corupt".
Am dat "bine" si mi-a deschis un nou profil temporar.
La un moment dat, cand s-a deschis RDS-ul (fibra) ca sa il conectez, am apasat din greseala pe parola si mi-a sters-o.
Pt ca parola e din litere si cifre, nu am stiut-o si am dat "intoarcerea in timp" de o sa reapara parola.Nu a aparut,insa cu aceasta miscare,contul temporar l-a transformat in unul permanent.

Am crezut ca e de vina hardul pe care am C-ul si windowsul XP,pentru ca de majoritatea de ori facea click si scadea brusc turatia hardului, dupa care-si revenea si repornea, DAR, de cand cu contul temporar si dupa transformat in cel permanent nu mi s-a mai resetat numai 1 data si atunci cred ca din ceva eroare,dar in rest a mers perfect.

Deci problema nu e nici Hardul nici Windowsul (cum mi-a sugerat electricianul) deci ce poate fi?
Acum merge bine,Multumesc lui Dumnezeu,dar tot sunt curios care e problema.

In plus, am descoperit o metoda de a recupera informatiile de pe profilul acela si peste tot spune aceeasi metoda, fie automat fie manual, insa aici https://neosmart.net/wiki/corrupt-user-profile/,spune,in plus, sa nu copiez 3 fise si anume
Ntuser.dat
Ntuser.dat.log
Ntuser.ini

Din fericire pozele,programele si jocurile imi sunt pe celalat hard,dar cand am deschis programul de internet,firefox,TOATE intrarile in cont,istoricul si paginile favorite/marcate mi-au disparut.
Toate mi-au fost de ani de zile selectate sa fie memorate,dar de cand cu schimbarea de profil,nu mi-au mai aparut.

Intrebarea mea e,daca copiez manual acel profil,o sa-mi reapara toate acestea inapoi sau pentru asta trebuie sa fac copierea manuala?
Sau nu are importanta?

Daca copiez profilul si nu-mi apare,ce ma fac?
Pt ca desi exista program care le poate copia pe toate astea,nu trebuie s-o fac pentru ca firefox e pe alt hard,dar atunci, de ce mi-au fost sterse sau nu pot vedea istoricul, paginile marcate si conturile deschise sau logate (in romgleza)?

In plus, de ce imi spune acele 3 fisiere sa nu le copiez? Ce contin? Net-ul spune ca NTuser.dat contine diferitele setari.Acele setari nu includ si adresele de net marcate/cu semn de carte/preferate?
Daca nu, pe alea unde le gasesc ca sa le pot salva?

P.S. Stiu ca intrebarea e lunga, dar a trebuit sa va explic siguatia.Scuze.

2 răspunsuri:
| cyberalex a răspuns:

Pentru profilurile firefox:
https://support.mozilla.org/......-user-data
Folositi Mozbackup http://mozbackup.jasnapaka.com/
Pentru Internet Explorer:
https://kb.digital-detective.net/......lorer+Data
Pentru Chrome:
https://superuser.com/......ome-stored
Atenție: Directorul Appdata este ascuns, deci deschide explorer file manager (click My Computer), tools, folder option (se deschide o noua fereastra), view, show hidden files and folders.
Odată ce le-ai salvat în extern (alta partiție, cheie USB) curățați HDD (Dustbuster, etc), în variabile de sistem mutati directorul TEMP în rădăcina discului C:, sau eventual după salvare instalați win7.
Vedeți și cat RAM aveți.

| GeorGEBlaCKRidER explică (pentru cyberalex):

Firefox e in D,deci pe un cu totul alt HDD decat windows care e pe C.
Insa dupa ce am incercat sa recuperez parcola,am dat restore,ceea ce a facut din profilul temporar in unul permanent.

Cand l-am deschis,firefox nu mai avea nici o autentificare,istoric sau pagini insemnate/favorite.
Toate astea sunt acolo dar nu mi le arata pentru ca sunt pe alt profil?

Daca da,pe celalt nu pot sa intru pentru ca atunci cand l-a creat pe cel temporar care dupa s-a permanentizat,mi-a spus ca asta e corupt.
Deci singura solutie e copierea manuala a fisierelor de profil manual sau automat din MY Computer/Proprietati.

Problema e,ca atunci cand o face automat,se sterge profilul original pe care il copiaza, iar dacanu e copiat bine sau complet, am pus-o, si nu-mi permit sa pierd favoritele, pentru ca saunt sute de pagini culturale, politice si distractive acolo.

Profilul (cel putin folderul profilului) are 36.2 GB marime (pentru ca am multe fisiere pe desktop) iar ambele harduri sunt pline cu 1 respectiv 2 gb liber pe C si D, deci nici loc nu am sa il copiez manual si sa ramana si originalul (asa am auzit ca la copierea automata a profilului se sterge sursa).

Deci cum recuperez informatiile din firefox?

Stiti si ce poate fi cauza acelor resetari, cu sau fara click si scadere (pentru 1-2 sec) a turatiei hardului?

P.S. Temp nu mai exista daca profilul a fost transformat in permanent nu?

Windows 7 nu pun, la fel ca nici un altul.Ador Windows XP pentru rezistenta si simplitate, nu ma mut pe tot elul de prostii recente.