| maradona10 a întrebat:

Inainte cu 2 luni pc-ul meu se inchidea si deschidea singur. cand am fost la service mi-a spus ca este placa si am schmbato cu una mai slaba (65 euro) iar acum incepe sa faca la fel. o fi de la placa video s-a stricat iar sau e o alta piesa? timp de luni mi-a mers bine dar acum iar face eu cred ca s-a stricat iar placa sad

12 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Eu cred ca e de la sursa de alimentare, e ilogic sa fie de la placa video. Sunt multe scenarii posibile, poate e necesara doar o resetare a BIOS-ului, trebuie stabilit la fata locului. Dar cam astea sunt suspecte: placa de baza si sursa. Repet, trebuie cineva sa se uite la el, sa-l suceasca pe toate fetele, nu mai lua piese prostesti, eventual sa inlocuiesti piesa suspecta cu alta luata imprumut si apoi sa se traga niste concluzii.

| maradona10 explică (pentru suffarstar):

Pai eu unde am fost la service mi-a spus ca este placa video am schimbat-o si a mers 2 luni dar acum a inceput iar,... adica daca era altceva in afara de placa video nu ar fi mers cand veneam cu el acasa din prima zi.

| suffarstar a răspuns (pentru maradona10):

Ce piese ai in el?

| maradona10 explică (pentru suffarstar):

Am processor i3 3. 3ghz 4gbram si placa video 610 NVidia ddr3 placa ii slaba

| suffarstar a răspuns (pentru maradona10):

Sursa de alimentare?

| maradona10 explică (pentru suffarstar):

Asta nu o mai stiu sorry trebuie sa ma uit pe hartiile cu piese pe care le-am pus (pc ii facut la comanada pentru jocuri ) dar azi am mai observant ceva la el se inchide atunci cand am doua pagini deschise simultan cu video pe youtube sau cand am tv online deschis si plus inca o pagina sa ma uit pe facebook si se inchide..adica ii ceva de genul ca il fortez prea mult si el "oboseste si cade " laughing azi mi s-a inchis de doua ori in 10 minute ii trebuie vreo vacanta de relaxare laughing

| maradona10 explică (pentru maradona10):

Il trimit in vacanta pe la service pentru 2
saptamani laughing laughing: laughing

| suffarstar a răspuns (pentru maradona10):

Interesant, asta ma duce cu gandul la racire. Este posibil ca din cauza unei raciri neadecvate sa se stinga singur, dar asta nu explica de ce se aprinde automat. Cate grade prinzi in idle? Ai pus pasta de racire intre racitor si procesor?

| maradona10 explică (pentru suffarstar):

Eu nu inteleg de ce se stinge cand fac doua pagini simultan cu video pe youtube pe mine ma duce gandul la placa video... nunu am pus pasta de racire. de la sursa sigur nu este... placa video sau processorul

| suffarstar a răspuns (pentru maradona10):

Pentru ca se consuma mai multe resurse, evident. Probabil la fel face si cand intri intr-un joc. Ori placa video nu este alimentata cum trebuie, ori exista un dezechilibru energetic si aici intra in discutie placa de baza. Sunt o gramada de posibilitati si nici eu nu stiu sa iti zic exact, dar placa video, din moment ce ai schimbat-o, nu poate fii. Ori poate piesele sunt incompatibile, tot ce-i posibil. De-asta zic, testeaza piesele. Apropos, hardul a fost lovit, scapat pe jos? Verifica daca este bine conectat la placa de baza.

| maradona10 explică (pentru suffarstar):

Il mai las putin si il duc in service e posibil sa nu fie compatibila o piesa cu alta? se poate asa ceva?

| suffarstar a răspuns (pentru maradona10):

Este posibil, fireste, ti-am zis, sunt multe cauze posibile.