| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Intampin o problema cu PC. Astazi la pranz ascultam muzica pe Youtube, in Chrome, cand deodata se opreste, se blocheaza PC-ul si imi apare o eroare. De atunci atunci cand il deschid ma baga instant in mediul Gigabyte al placii de baza (intr-un mod foarte lent). Am incercat sa ii dau un Scan cu windows defender, am stat 7 minute, nu mi-a gasit nicio amenintare. Ideea este urmatoarea. Am incercat ulterior sa instalez windows si am observat ca nu imi vede SSD, de asemenea am observat mai tarziu ca si in meniul placii de baza la SATA apare N/A. Nu inteleg ce s-a intamplat. Tin sa mentionez ca tineam o banda RGB in portul din spate desi nu cred ca are sens. S-a dus SSD ul?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) Pentru "Nu imi vede SSD-ul", vezi raspunsurile mele de aici:

https://www.tpu.ro/......stalez-un/

si de aici:

https://www.tpu.ro/......ne-pot-sa/

Pe scurt, ai nevoie de RST Driver (Rapid Storage Technology), pe care il pui ULTERIOR pe stick, langa fisierele kitului de Windows.

Apoi cand esti in acel ecran, si nu iti afiseaza SSD-ul,
apesi pe Load, dai calea driverului, dupa care vei avea SSD-ul si poti continua cu instalarea.

2) E activa optiunea AHCI in BIOS?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru NLS):

Este activa optiunea AHCI, tocmai ce am verificat mai devreme. Intrebarea mea este de ce s-a intamplat asta, pur si simplu, dintr o data.

| NLS a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Windows 10 si 11, sunt, fara gluma, destul de proaste ambele cand vine vorba de sistemul de update.
Nu mai sunt testate indelungat de catre MS, ci le dau drumul pe canalul principal, si sunt testate de catre noi.

Exceptie: variantele Enterprise, Server... unde companiile oricum stau pe versiuni mai vechi, stabile, indelung testate de catre utilizatorii consumer si de catre insideri.

Se pot "strica" din cauza unor update-uri problematice, ce creeaza conflicte cu driverele diferitelor componente hardware sau software.

Sau uneori, din cauza unor programe si drivere instalate de utilizator.

Daca nu se intampla foarte des, e obisnuit, nu trebuie sa iti faci probleme.
Ieri a primit si fratele meu un BSOD pe Windows 10, si la el se intampla relativ des (1 data la 2 luni).
Dar banuim cauza, isi baga tot felul de chestii nasoale pentru jocurile online.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru NLS):

Problema mea ar putea sa fie rezolvata? Ma gandeam ca s ar fi putut strica, ssd, placa de baza sau sursa.

| NLS a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Problemele cu placa de baza sau cu sursa se manifesta in moduri cu totul diferite (de obicei nu ai doar BSOD, ci si freeze, restarturi),

si sunt repetitive, indiferent de problema (condensator ars, filtraj necorespunzator al voltajului, etc).

Deci singura varianta POSIBILA ar putea fi un SSD defect,
insa te poti convinge usor CA NU E DEFECT, nici pe departe:

1) facand ce am recomandat mai sus!

2) testand SSD-ul pentru depozit de date pe un alt PC,

sau eventual incercand sa il folosesti tot pentru instalarea Windowsului, dar de pe un alt PC, cu alte componente.

3) suplimentar, o alta problema ar putea fi sa nu iti recunoasca stickul.
An acest caz, ai nevoie de un driver generic pentru USB, pe care il gasesti pe pagina oricarei placi de baza putin mai vechi.
Poti alege una random.
Depinde mult ce placa de baza ai tu, ce chipset standard/nativ are pentru USB si pentru SATA.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru NLS):

Ma gandeam maine sa testez un hardisk mai vechi, in locul ssdului, astfel poate este defect ssd. Am uitat sa precizez ca am si freeze. Deschid PC, din noroc imi intra in desktop, umblu cat umblu, 5 minute, iar apoi mi se incarca tot, mi se blocheaza tot, iar apoi imi da o eroare specifica cu un emoticon "sad"

| StalkerSoul a răspuns:

SSD-ul tau este problema, este aproape mort, in curand nici nu iti va mai boota, pentru ca nu va mai avea unde, iti recomand sa cumperi un SSD nou.

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Salut Andrei popovici sunt aici sa te ajut urmeaza urmatoarea comanda
/Scan -windowsdefender/7minutes/RGB_SSD