| robert197 a întrebat:

Salut all, am achizitionat un laptop care nu are os, am cumparat usb, e facut bootabil, il introduc toate bune, pot sa instalez linistit, doar ca problema e urmatoarea, nu mi citeste ssd, deci practic nu pot instala.
Am citit ca ar trebui schimbat din disk management doar ca nu am acces acolo dat fiind am doar un ssd ca memorie, Iar in bios n am gasit nimic sa l deblochez, stiti cum se procedeaza?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

În ce an a fost fabricat?

| NLS a răspuns:

Presupunand ca SSD-ul nu e defect, si iti apare in BIOS:

1) Faci rost de un alt laptop sau PC functional cu acces la internet (vecin, prieten, coleg, ruda, etc)

2) cauti si descarci un driver SATA generic pentru controllerul SATA, deoarece kitul de Windows de regula drivere pentru toate versiunile de controllere, in special pentru cele aparute dupa toamna lui 2020, si il pui pe un alt stick gol, sau poti incerca sa il copiezi pe acelasi stick cu kitul de Windows, la final, dupa ce ai pus Windowsul.

3) Vezi acolo Load Driver?
https://i.stack.imgur.com/875Hh.jpg

Apesi acolo si alegi calea spre driverul SATA.
Apoi iti va aparea SSD-ul si poti incepe instalarea.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Uite aici link spre driverul pentru controllerul SATA
(Standard SATA AHCI Controller),

Daca ai procesor AMD
https://www.driverscape.com/......1-win7.zip

Daca ai procesor Intel
https://www.driverscape.com/files/2014/board/intel_rst_13_1_0_1058_whql.zip

Descarca, dezarhiveaza intr-un folder si pune pe stickul cu kitul bootabil de Windows versiunea corespunzatoare.

Iar cand ajungi in ecranul unde nu iti vede SSD-ul, apasa pe Load Driver si ofera-i calea spre folderul pe care tocmai l-ai creat pe stick.

Daca tot nu functioneaza,
cel mai probabil ar fi util un update de BIOS,
sau sa verifici in BIOS daca e setat modul AHCI.

| flixbuster a răspuns:

Ai nevoie de un driver pentru controller-ul de storage in timpul instalarii - e prea nou hardware-ul si Windows nu are incorporat driver-ul pentru el.

Cei mai "batrani" mai tin minte din vremurile de demult cand trebuia sa mai incarci cate un driver de storage controller de pe floppy ca sa poti instala Windows.

Mai e si varianta ca incerci sa instalezi un Windows prea vechi pe un laptop prea nou. Mai sunt si atfel de intrebari pe aici: vreau sa instalez Windows 7 pe Intel Core gen. 13, de ce nu merge?

Zi-ne model exact de laptop, versiune exacta de Windows si vedem. Ca principiu, daca e ce am scris in primul paragraf, gasesti driver-ul pe pagina de suport a producatorului (= firma care a facut laptop-ul). Tot acolo te lamuresti si ce versiuni de Windows sunt suportate de producator pe laptop-ul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| ItsMePsychzor a răspuns:

Dacă te referi la faptul că atunci când ajungi la partea cu formatarea/creearea partițiilor înainte de instalarea efectivă a sistemului de operare, nu găsești nicio partiție/memorie de stocare din care să creezi partiții, atunci răspunsul pe care îl cauți este să descarci driverul RST de la Intel pentru modelul tău de laptop/pc, de pe site-ul producătorului, ex. Lenovo, Asus și să în dezarhivezi, iar conținutul arhivei o copiezi pe memoria usb (stick), iar când ajungi din nou la partea cu partiții, instalezi driverul folosind butonul de instalare driver din director. Succes!

| ItsMePsychzor a răspuns (pentru ItsMePsychzor):

Intel R.S.T - Rapid Storage Technology

| ItsMePsychzor a răspuns:

O.S - operating system (în engleză)
S.O - sistem de operare (română)