| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Intel I Core 9 e cel mai performant tip de procesor pentru un PC/Laptop pentru GAMING!?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca intrebi PC si laptop raspunsul ar fi DA. Daca ar fi sa spui PC la unele jocuri i9 ar fi depasit de Intel Xeon.

Nu ma pricep la jocuri, dar ce am auzit, citit, sunt unele jocuri foarte solicitante, ce o insemnind nu stiu, banui ca cei care joaca stiu despre ce este vorba.
Deci la astdfel de jocuri Xeon este mai bun decat i9.
Per general la jocuri i9 este cel mai performant.Dar din ce am citit din intimplare cred ca procesoarele astea core or sa fie lasate deoparte si vor continua cu Xeon in viitor.Lumea asta e mereu in schimbare, de la o zi la alta te poti astepta la orice.

Sa pui procesor Xeon la laptop nu stiu daca merge, la PC merge, iar uni gamers prefera Xeon.
Dar asa general vorbind cei mai multi folosesc deocamdata i9.

| Brizbriz a răspuns:

Nu, xeon e, xeon e cel mai bun procesor de la Intel si e axat pe servere
dar da, sunt placi de baza pentru gaming, care suporta xeon

daaaaar, e MULT MAI SCUMP
https://www.emag.ro/search/procesoare_server/xeon+gen10/c

| trophin a răspuns:

Da. Într-un anume fel. Și i7 e bun. Depinde de configurație

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Problema in GAMiNG este asa - Daca ai procesor i9 este ok insa smekeria este cu placa de baza - adica sa ai o placa de baza care sa suporte cat mai mult RAM si bineinteles i9 - daca ai i9 ca processor si un RAM de 128 Gb sau mai sus 256 sau 512 pot sa iti spun ca pe acel pc cam poti face ce vrei inclusiv hacking.

| flixbuster a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Si de placa video chiar nu zici nimic? Mai ales ca vorba de gamingwinking

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru flixbuster):

Gamerii nu trebuie invatati treaba cu placa video - pentru jocuri de top performante si daca vrei sa intri si in SecondLife.com sau in SANSAR.com si sa ai sa zicem o pseudo-realitate virtuala pe PC fara ochelari de VR, atunci o placa video buna si de top poate trece si de 1000 de dolari ca pret - actual un i9 este in jurul lui 2500 ron ca pret - pretul variaza de la re-vanzator la altul - am vazut de curan un pret la i9 si de 2100 ron - si cred ca o sa coboare spre anul care vine, iar placile video sunt discutabile fiindca unele vin cu racire cu ventilatoare si cu alimentare separata a placii iar altele vin cu racire model criogenic si face racire cu ceva asemanator unui mic frigidei in miniatura insa preturile sunt mari - acelasi lucru e si la racirea fortata criogenic la radiatorul processorului - o astfel de racire iar este scumpa. Deci in GAMING -> i9, RAM cat se poate de mare si o placa video de top te poate ajunge la un cost mare pe PC si nu ramane decat sa vezi daca e rentabil si sa iei in calcul sa faci si bitcoin cu acel PC sau sa castigi ceva premii din jocuri, altfell nu renteza investitia decat doar pentru cei care fac doar procesare video de studio.

| flixbuster a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Bun raspuns. Cred ca totusi cel care a postat intrebarea nu se pricepe prea bine la gaming daca intreaba ce procesor e cel mai bun in gaming asa ca raspunsul tau il va ajuta cu siguranta. Daca isi baga toti banii intr-un i9 si nu ii mai ramane nimic de placa video nu prea se va putea juca cine stie ce.

Ma uimeste si pe mine cat poate sa coste o placa video. M-am jucat ca tot omul dar pe niste calculatoare ieftine - am jucat Fifa acum niste ani dar rula pe (aproape) orice pocnitoare, era jocul saracului. Mai nou am vazut ca au ridicat si ei cerintele hardware la un nivel la care un PC de gaming te costa cel putin de doua-trei ori cat un Xbox Series S (care se gaseste la 1500 lei) si care ruleaza excelent Fifa in Full HD cu setari la maxim - in plus, pe consola jocul e tot timpul NextGen, pe PC nu neaparat. Cum naiba se poate scrie cod care sa mearga bine pe o consola de 1500 lei dar PC-ul pentru acelasi joc trebuie sa fie de la doua ori (minim) mai scump?

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru flixbuster):

Da, ce sa spun, problema cu gamerii e discutabila, sunt concursuri si competitii internationale cu premii bunicele insa trebuie sa pierzi mult timp de aiurea in jocuri si daca nu esti si putin sisi la cap pe directia jocurilor e bine sa te apuci de altceva mai rentabil pe pc ca sa faci bani - un pc bun in full hardware bate la 3000 de dolari cu un i9, un mother-board de top, un RAM pe placa la maxim cat poate duce si o o placa video de top - relativ la sunet un Creative Audigy 5Rx care nu e scump (este pana in 300 ron) este suficient ca sunet fiindca are o performanta in sound de exceptie - eu folosesc de ani buni doar seria Audigy de la Creative Sound Lab. si pot spune ca Audigy Rx5 este top ca placa de sunet. In rest cei ce vor sa faca bani din gaming ori cauta site-uri cu jocuri care ofera si premii daca se trece peste anumite nivele in joc, sau poate face bani cu grafica digitala daca se duce si incepe sa lucreze in www.SECONDLiFE.com unde aici in acest site ai posibilitati multiple sa iti faci magazinul tau virtual, sa creezi anumite zone in SL si apoi sa le re-vinzi, poti crea accessorii pentru SL, si multe altele si cunosc cativa de pe acolo care fac lunar minim 2000 usd (2 sunt de prin Romania) din ce fac in SL, la fel este si in www.SANSAR.com sau in www.iMVU.com unde poti face bani in site.