| Alexx7721 a întrebat:

Intel sau AMD?
Avantaje / Dezavantaje?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca nu ai la dispozitie un buget foarte mare si vrei sa iti faci un sistem de gaming, atunci iti recomand sa meri pe procesoarele amd. In comparatie cu cele Intel au o performanta per $ mai ok decat un procesor Intel ( aici vorbesc de gaming )
Ce dezavantaje intampini daca iti cumperi un procesor amd, dar nu pentru jocuri? Pai in randare, editare foto/video, editare 3d, procesoarele amd sunt apa cu pamant.
Cele mai ok procesoare vin de la Intel, deoarece sunt foarte ok in gaming, se descurca de minune in editari si randari, au un consum mult mai mic decat cele amd, terperaturile sunt mult mai scazute, se overclockeaza mult mai usor, si au mai multa stabilitate.
Cum am mai spus daca nu detii foarte multi bani si vrei un sistem de gaming entry level, mergi pe amd.

Bft!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

AMD performanta, siguranta si incredere. Intel companie veche.

| RaduTN a răspuns:

Salut. Eu prefer Intel.
Uita-te pe acest site si ai sa vezi care procesor este mai bun pentru gaming.

http://solutiipc.ro/cel-mai-bun-procesor/

Bafta! :-h

Răspuns utilizator avertizat