| Yo98 a întrebat:

Intr-o zi nu mi-a mai functionat internetul din cauza fulgerelor si tunetelor. Dupa ceva timp a fost reparat,dar a inceput sa mearga cam greu:adica pe Youtube videoclipurile HD se blocheaza,facebookul merge foarte greu,site-urile se incarca foarte greu.Ce credeti e de la PC-ul meu sau de la internet? Daca e de la internet, sa contactez pe cei de la statie?

4 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Este de la internet cu siguranta, intrucat este o conexiune slaba undeva. Da un ping in IP-ul serverului si vezi ce lag ai si totodata daca pierzi pachete. Da printscreen si trimite la provider si cere-le sa rezolve problema (un cablu izolat prost, prea lung fara sa aiba un switch) etc. E bine de evitat o firma de cartier care nu izoleaza bine cablurile, in caz de fulger iti poate arde placa de retea si apoi placa de baza, schimbi calculatorul.

| Yo98 explică (pentru supermamici):

M-am uitat putin la conexiune, nu prea sunt in domeniu acolo, dar am observat ca de exemplu la pachte sunt trimise 226 si sunt primite 154...cred ca asta ar fi problema.

| MiculFaraon a răspuns:

Este de la internet sigur. Poti suna la sediul lor sa vorbesti cu ei si iti vor spune care este treaba. Pa-pa.

| XFun_Stef_1999 a răspuns:

Buna,daca ai internetul pe modem incearca sa il dezinstalezi si sa instalezi iar(din propria experienta iti zic)dar daca ai pe cablu contacteaza pe cei de la statie mai am inca o varianta:Cineva poate iti fura semnalul!
P.S. NU este de la calculator!