| Mara1234510 a întrebat:

Intrebare pentru cei care se pricep la IT si tot ce tine de hacking: Cum imi dau seama daca contul meu de Instagram a fost spart?
Astazi am facut o prostie. Ca sa va povestesc mai pe larg astfel incat sa-mi intelegeti situatia, eu urmaresc peste 6000 de conturi si azi mi-am dorit sa le dau unfollow la majoritatea pentru a micsora considerabil acel numar. Mi-am instalat o aplicatie speciala de pe app store care urma sa ma ajute sa pot sa dau unfollow la toate conturile care nu ma urmaresc si, in general, sa imi pot monitoriza contul mai bine. Aplicatia mi-a cerut sa ma conectez cu username si parola, iar eu am facut asta si acum realizez ca a fost o decizie proasta, dar la acel moment am avut incredere in acea aplicatie, mai ales ca avea peste 100 de recenzii bune. Dupa ce mi-am adaugat datele contului brusc Instagram mi-a trimis o notificare cum ca pe contul meu a avut loc o actiune de phishing, adica cineva mi-a furat datele si trebuie sa-mi resetez parola. Mi-am resetat-o, am dezinstalat aplicatia si totul a parut sa fie ok, doar ca in seara asta am observat cum brusc contul meu a inceput sa dea singur unfollow la alte persoane (eu cu aplicatia aia nu apucasem sa dau unfollow, deci stiu sigur ca nu e ceva facut de mine) si ma intreb daca exista posibilitatea ca cineva inca sa fie in contul meu desi am schimbat parola?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca era mai suor sa ceri Instagramului inchiderea contului, decat sa te apuci sa dai unfollow la toti care te urmareau?

Cand dai la 1-2 unfallow este ok, dar cand cineva face asta in numar foarte mare, este ceva suspicios si cum tu te-ai logat prin cine stie ce aplicatie ciudata, pentru administrata Instagramului a fost clar ca-i un hacker.
Cere inchiderea contului si ai scapat de toti urmaritorii!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Verifică si aici:

Setari ->Securitate -> Activitați de conectare

Deși, in locul tău eu nu m-aș fi logat prin alte aplicatii.

Acum, adevărul e că si Instagram iti putea suapenda activitatea:

fie TEMPORAR, daca apăsai prea mult pe follow/ unfollow, (intr-un timp scurt) fiindcă se considera... abuz.

fie DEFINITIV ( dacă constatau că ai folosit aplicatii fake pentru a obtine/a sterge mii de urmăritori).