| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Întrebare pentru cei care se pricep la TV... 8K e cea mai înaltă rezoluție? Și care este cea mai mare diagonala (cati cm) disponibila pe piata la momentul actual la 8 K?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cea mai inalta rezolutie pe care o poti cumpara.

16K e la stadiul de prototip, si urmeaza sa apara in curand la scara larga.

Cat despre diagonala:

LG OLED88Z29LA OLED TV (88 inch/ 222 cm, UHD 8K, SMART TV, webOS 22

PRET: un Opel Astra Sports Tourer, nou nout, cu pachetul Elegance.
Pe scurt: 30 de mii

Din pacate nu il gasesti la momentul actual pe piata, probabil din cauza crizei de componente electronice. Sau din cauza cererii prea reduse.

Insa gasesti un Samsung la ~8400-8500 euro si 85 inch.

SAMSUNG GQ85QN900B Neo QLED TV (85 inch / 214 cm, UHD 8K, SMART TV

Sau "amaratul" asta:

SAMSUNG GQ85QN800B Neo QLED TV (85 inch / 214 cm, UHD 8K, SMART TV

Preturi mai pentru muritorul de rand, deh.

| VoidEternal a răspuns:

N-ai tu bani de cea mai mare diagonala pe un televizor 8K, friend. Vorbim de preț de mașină deja.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru VoidEternal):

Dacă castig la pariuri sportive ce parere ai? Nu voebi aiurea doar ca să te afli în treaba!

| VoidEternal a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

"Dacă castig la pariuri sportive ce parere ai?"

Daca așa pui problema, e clar.

| Brizbriz a răspuns:

8k e cea mai mare rezolutie de pe piata
https://www.emag.ro/......-8182404/c
DAR

NU SE MERITA

cu chiu si vai, in sfarsit, merita 4k, sunt 1-2 posturi de tv in tara asta, si se gasesc filme 4k

insa la 8k, NU GASESTI APROAPE NIMIC, in afara de cateva video pe Youtube
in plus, ce il face CHIAR sa nu se merite, e ca un film la rezolutie mai mica, s-ar putea sa nu se vada bine, din cauza ca se face upscale de rezolutie din software