| Loreen777 a întrebat:

Intrebare pentru cei ce au Instagram:
Azi dimineata, am vrut sa intru pe Instagram.Am dat log in dar spre surprinderea mea,am vazut ca scrie ca contul meu a fost securizat si trebuie sa intru pe computer(intru de obicei pe tel), ca sa imi verifice identitatea.Am intrat,dar mi se cere sa trimit o poza cu certificatul de nastere, ca sa vada ei nu stiu ce...Ce se intampla?! De ce a fost securizat contul meu? ati mai patit asa ceva? Dau funda(scuze de categorie dar e cea mai vizitata)Multumesc de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

E adevărat că nu eşti singura care postează GREŞIT la alte categorii, dar, în limita timpului disponibil, sunt MUTATE toate întrebările la categoria aferentă.
Acest lucru nu se poate realiza "instantaneu", deoarece adminii sunt foarte puţini şi întrebările sunt foarte multe...

Oricum, poţi citi Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Iar pe viitor, te rog să le respecţi şi să postezi la categoria corespunzătoare.

În privinţa "problemei" tale, am să încerc să-ţi mai dau nişte idei de rezolvare :

Contul tău a fost securizat din cauză că un hacker a încercat să-l acceseze ( poate chiar a şi reuşit ), probabil a încercat parola de câteva ori şi fiind greşită ţi s-a blocat contul.

Sau, e posibil să se datoreze unui virus pe care-l ai pe telefon sau pe Pc.

Să instalezi un antivirus pe telefon şi să-i dai o scanare, să facă "curăţenie".
Dacă nu ai virus pe telefon, atunci să dai o scanare cu antivirusul pe Pc, să facă "curăţenie" şi să nu ai viruşi pe el.
Apoi, îi dai restart la Pc şi închizi/deschizi telefonul.
După aceea, să încerci să intri iar în Instagram de pe telefon.
Dacă îţi dă tot aşa, atunci să încerci să intri de pe Pc.
Dacă ţi se solicită iar acele "tâmpenii", atunci ai o mare "problemă" deoarece un hacker are liber acces la Pc-ul tău.
NU te mai ajută decât o reinstalare de Windows cu formatarea tuturor hardurilor.

Apoi, va trebui să-ţi faci iar un cont NOU pe Instagram.

Alte soluţii NU mai îmi vin în minte acum.

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Dragoste si Sex"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Să-ţi răspund şi la întrebare : ai fost "ţinta" unui atac al unui hacker!

Cei de la Instagram NU cer acte de naştere sau stare civilă, ori alte acte!
Nici un site de acest gen, NU cere aşa ceva!

Toate cele bune.

| Loreen777 explică (pentru bursuc001):

Ok,din cate am observat NU doar eu postez intrebari la alte categorii!
Multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi la intrebare dar ceea e a scris tu mai sus nu este un sfat ci doar un argument care practic nu m-a ajutat deloc!

| Loreen777 explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns! Dar pe contul meu nu a intrat nimeni, asta e sigurhappySi da, iti dau dreptate, si eu cred ca cineva a incercat parola mea de mai multe ori....De virus, nu prea cred ca este vorba, fiindca pe calculator nu intru pe Instagram, doar pe telefon.Telefonul fiind iphone 5 m-as mira sa aiba virusi fiindca iphone-urile au ceva antivirus(dupa cate am inteles)Oricum mersi de raspunsbig grin

| bursuc001 a răspuns (pentru Loreen777):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Loreen777):

Cu plăcere!

E adevărat că nu eşti singura care postează GREŞIT la alte categorii, dar, în limita timpului disponibil, sunt MUTATE toate întrebările la categoria aferentă.
Acest lucru nu se poate realiza "instantaneu", deoarece adminii sunt foarte puţini şi întrebările sunt foarte multe...

Oricum, poţi citi Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Iar pe viitor, te rog să le respecţi şi să postezi la categoria corespunzătoare.

În privinţa "problemei" tale, am să încerc să-ţi mai dau nişte idei de rezolvare :

Contul tău a fost securizat din cauză că un hacker a încercat să-l acceseze ( poate chiar a şi reuşit ), probabil a încercat parola de câteva ori şi fiind greşită ţi s-a blocat contul.

Sau, e posibil să se datoreze unui virus pe care-l ai pe telefon sau pe Pc.

Să instalezi un antivirus pe telefon şi să-i dai o scanare, să facă "curăţenie".
Dacă nu ai virus pe telefon, atunci să dai o scanare cu antivirusul pe Pc, să facă "curăţenie" şi să nu ai viruşi pe el.
Apoi, îi dai restart la Pc şi închizi/deschizi telefonul.
După aceea, să încerci să intri iar în Instagram de pe telefon.
Dacă îţi dă tot aşa, atunci să încerci să intri de pe Pc.
Dacă ţi se solicită iar acele "tâmpenii", atunci ai o mare "problemă" deoarece un hacker are liber acces la Pc-ul tău.
NU te mai ajută decât o reinstalare de Windows cu formatarea tuturor hardurilor.

Apoi, va trebui să-ţi faci iar un cont NOU pe Instagram.

Alte soluţii NU mai îmi vin în minte acum.

Toate cele bune.

| Loreen777 explică:

Si cum ati rezolvat?

| Loreen777 explică:

Si tu ce puii mei mai vrei?!