| LasleaIoan1972 a întrebat:

La ce bun o camera de 100MP daca nu am,, displayu,, de 100MP sa vad poza in marimea reala,, adica o poza de 100MP devine de 8MPla 4k display si 32MP la 8k display deci nici cel mai performant display nu o poate vedea?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dar dacă ai nevoie doar de un detaliu din ditamai poza, n-o să-i spui camerei de 100Mpx, "merci"?

| halogen001 a răspuns:

In realitate cei 100MP nu se compara cu un scanner. E o calitate mai slaba. Avantaje:
- sensibilitate mai buna la lumina slaba cand se combina pixelii,
- poza are mai multe detalii daca lumina e buna fata de o poza de 12MP,
- poate fi folosita poza la un poster mai mare.

| LasleaIoan1972 explică (pentru halogen001):

Cati folosesc detaliile din poze? nu crezi ca un aparat foto profesional de 32MP o sa-ti dea detalii mai multe decat o camera de telefon de 100MP? simplu fapt ca ea camera foto profesionala face focalizare si in 1000 puncte, cata focalizare are o amarata de camera fote de telefon fie ea de 100MP? oare de ce aparatele foto profi nu fac poze de 100MP?

| halogen001 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Asa este. Camera telefon are si lentile mai proaste, senzor mai mic si pozele nu sunt asa de bune. Totusi o imbunatatire se vede. De la an la an camerele de pe telefoane merg mai bine decat mergeau inainte. Un numar mare de MP ajuta si la o filmare cu rezolutie mai mare, ajuta la stabilizarea imaginii. Am vazut Canon cu 50MP, Sony cu 61MP. Pentru filmare 8K 7680 × 4320 = 33 177 600 rezolutia trece de 32MP si daca mai e nevoie si de stabilizare digitala trebuie sa aiba mai mult de 33MP la filmarea 8K ca sa poata prinde mai multa imagine sa poata face stabilizarea. E o problema si procesarea imaginii daca are asa de multi MP, dar telefoanele au procesor puternic si se descurca.

| InOrOut a răspuns:

Pentru zoom in

| LasleaIoan1972 explică (pentru InOrOut):

Zoom este ok cel optic cel digital e de forma, pai aparatele foto au ditamay obiectivu pentru ce? daca nu pentru zoom optic, cel digital trece de 1000 dar ca si claritate nu este nici cat 10x zoom optic