| GulDan a întrebat:

La reinstalare windows 7 la partiti la "size" nu stiu cat sa pun. am in c: 150 gb si in d: 312 gb
deci? cat pun in prima si a 2 partitie.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune 35-40 Gb si instaleaza jocurile pe alta partitie nu pe cea primara.

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Cum sa puna 35-40 gb pe o partitie la un hdd de 500 gb? laughing numai windows-ul cu update-urile si programele esentiale ocupa 40-50 gb

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Pe cuvantul tau? Daca-ti trimit o imagine si-ti arat ca nu ocupa atata ma lasi in pace?
http://www.filehost.ro/30607298/Untitled_png/
Si daca te uiti bine eu am pus mult pe ultima partitie. Oricum eu nu te-am intrebat nimic. De ce ma deranjezi?

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Ma deranjeaza faptul ca i-ai spus omului sa lase o partitie de 40 gb pe un hdd de 500 gb cum o i se miste lui atunci cand mai are 4 gb memorie libera?

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Uita-te la mine ca sunt mai multi Gb liberi. Din 35 am 14, 5 liberi. Voi faceti greseala de a instala toate prostiile pe C:\. Incercati sa instalati ce puteti pe o alta partitie de cat C:\. Este bine ca acea partitie sa ramana pentru Windows si programele adiacente sau care nu le poti instala pe alta partitie. In felul acesta eviti ca Windowsul sa mearga greu. Daca tot vrei asa nu fa de cat o partitie mare de 500 Gb si gata. Dar este mai bine cum spun eu.

| RAY a răspuns:

In prima find c partitie de sistem cam 30 la suta din hard restul in d

| RAY a răspuns:

Eu recomand in c vreo 50 de gb, nu bagi jocurii in c, nu salvezi date in c nu faci nimic aia e partitie de sistem, restul faci ce partitie vrei tu
ai vreo 462 nu?
eu asa as face
50 c
200 d date
200 jocurii partitie de sistem
apropo win 7 isi creaza o partitite in caz de recupararare date automata

| K0sti a răspuns:

40 GB pe C este arhisuficient!

| Jipa95 a răspuns:

Daca nu instalezi jocuri, nu depozitezi filme si alte fisiere in C, lasa-l asa doar pentr windows si programe. Ai suficient spatiu pe D atata timp cat nu tragi filme bluray de 30 gb laughing happy

| GulDan explică (pentru Jipa95):

Pai man si cat sa pun? nu vreau sa fac vreo greseala!

| Jipa95 a răspuns (pentru GulDan):

Lasa-ti C de maxim 100gb, iar restul baga-l in D nimic mai mult merge perfect asa il am si eu pe laptop.

| Sn4k3 a răspuns:

Poti baga cat vrei tu oriunde vrei tu. Nu o sa gresesti cu nimic. In C unde ai windowsul poti pune 50 - 100 gb da vad ca ai hard mare deci poti pune tot 150 iar si in D restul sau cum am facut eu din greseala laughing In C am pus 350 gb si in D 150. Cum vrei tu poti pune. Bafta!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Sn4k3):

Poti modifica valorile EASEUS Partition Master insista sa-l cauti si il vei gasi complet free

| cristimihailov a răspuns:

Salut, personal eu as baga mai mult pe C, gen: 200...250 GB iar pe D as pune restul. Pe D instalezi jocuri, poze filme, ce mai vrei tu, iar C-ul il lasi. Oricum in timp se va umple cu programele pe care o sa le tot instalezi. Poti sa iti faci si pagefile-ul de windows mai mare, etc.

| MrWanted a răspuns:

Cam 60GB pe C si restul pune in D